Letošní hudební tour 
s charitativním projektem Číslo na Boha startuje v pondělí 19. května v Ústí nad Labem, jeho cílem je vybrat finanční prostředky pro těžce nemocné děti a zajistit jim specializovanou zdravotní péči.

Podle Machálkové je hlavním bonusem fakt, že výdělek z každého koncertu pomůže jednomu konkrétnímu dítěti.

Číslo na BohaCharitativní projekt propojený s občanským sdružením Dobrý skutek.

Od roku 2004 umožňuje cíleně podporovat ty, kteří se ocitli ve složité životní situaci a bez pomoci druhých se v dané chvíli neobejdou.

Prostřednictvím charitativních koncertů získávají Leona Machálková a Zdeněk Podhůrský finanční prostředky těžce nemocným dětem na zajištění specializované zdravotní péče.

Termíny koncertů „Číslo na Boha tour 2014": 19. května - Ústí nad Labem Severočeské divadlo, 20. května - Písek, 27. května - Olomouc, 28. května - Benešov, 29. května - Mnichovo Hradiště, 3. června - Znojmo, 10. června - Hradec Králové, 17. června - Strakonice, 18. června - Slaný, 23. června - Český Krumlov.

Jak se máte v májových dnech? Na čem v současnosti pracujete?

Mám se velmi rušně, i když jak jen mohu, užívám si všech darů jara, které se nabízejí našim smyslům. Vzhledem k tomu, že mě do léta čeká spousta vystoupení a koncertů, zkouším často s kapelou, zároveň teď také aktivně zpívám, učím na Pražské konzervatoři, absolvuji schůzky s pracovními partnery… Udělám si ale samozřejmě čas i na syna a na zážitky s přáteli. Sportujeme, jezdíme na chalupu a začátkem května jsme si udělali také výlet do Holandska. Bylo báječné vidět větrné mlýny, projet se na lodi v Amsterdamu, zajezdit si na kole, prohlédnout si nádherné kytky a nasát svobodnou atmosféru této země.

Zmínila jste spoustu vystoupení. Teď mimo jiné vyjíždíte na turné s charitativním projektem Číslo na Boha. Jak jste se k tomuto projektu dostala?

Ke spolupráci mě oslovil přímo Zdeněk Podhůrský, kolega herec, se kterým jsem hrála ve dvou představeních divadla Kalich, a také výkonný producent Aleš Nejedlo. Naše schůzka „dáme kávu“ se protáhla na téměř tři hodiny a bylo vymalováno. Našli jsme tolik společných témat a důvodů, proč se dát do spolupráce, až jsme se všichni divili. Projekt mě nesmírně zaujal a vidina dobrého skutku, který bude mít opravdu smysl, mě nadchla. Ostatní už běželo samo. Mám radost, že v každém regionu, kde budeme koncertovat, velkoryse pomůžeme konkrétnímu dítěti, které se statečně pere se životem.

Setkala jste se s nějakými konkrétními osobami, kterým tento projekt pomohl?

Zatím jsem se setkala s několika starosty v daných městech, se kterými jsme o konkrétních osobnostech hovořili. Mám k dispozici tiskový materiál, ve kterém jsem si prostudovala jednotlivé příběhy dětí, kterým pomůžeme, a aspoň trochu jim něco usnadníme.

Na jaké vystoupení se nejvíce těšíte?

Těším se na všechna, máme připravený příjemný hudební program a naše motivace je jasná: udělat radost, o radosti zpívat, mluvit, prožít ji.

Jaký repertoár máte pro charitativní koncerty připraven?

Kromě sólového programu připravíme pro diváky a posluchače dva duety, které jsme se Zdeňkem a kapelou Underhill, obohacenou o mého dvorního pianistu Petra Berkiho, nazkoušeli. Program je složen ze srdečných rockově laděných písniček, některé pohladí, jiné „nadzvednou“.

close Na Řípské pouti vystoupí například Leona Machálková. zoom_in Brzy ztvárníte hlavní roli v muzikálu Mamma Mia…

Na roli Donny se strašně moc těším. Je to skvělá příležitost užít si tuto postavu energické dobrosrdečné ženy, máme zde velký prostor pro humor a nadsázku, skvělé je, že si i zatancuji. Navíc se těším, že se po letech vrátím na velké jeviště Kongresového centra, kde jsem léta hrála 
v Draculovi či Monte Christu. Věřím, že si tento titul i u nás najde spoustu příznivců, jako je tomu na celém světě. My do toho půjdeme naplno, přiznám se, že i já tím žiji už nyní.

Jak jste se k roli dostala? Musela jste se zúčastnit konkurzu?

Potěšilo mě, že mě producenti oslovili přímo a naše vzájemná jednání našla 
v každém ohledu maximální porozumění. Všechno klaplo, tak jak to mám ráda. Rozhodně si toho vážím a je to pro mě pocta.

Viděla jste stejnojmenný film v hlavní roli s Meryl Streep? Nebojíte se, že vás dvě budou diváci srovnávat?

Film jsem viděla a od pana režiséra Procházky vím, že divadelní verze je trochu jiná, 
i když filmové zpracování z něj hodně čerpá. Navíc je fajn, že naši čeští tvůrci mají volnější ruce při realizaci, mohou si mnohé udělat po svém. Je to výzva, která dává ohromný prostor pro jejich fantazii, mohou se zkrátka „ukázat“. Srovnání se nebojím, kdo se bojí, nesmí do lesa.

close Leona Machálková si zazpívá s Piráty. zoom_in Co vy a skladby skupiny ABBA?

Jasně, že je mám ráda. Vyvolávají ve mně vzpomínky na dětství, na písničkách ABBY jsem vyrostla. Později jsem jako profesionální zpěvačka dokázala ocenit nejen líbivost melodických písniček, ale především kvalitu a jistou lehkost, které tento repertoár nepostrádá. Také jsem vždy oceňovala, jak senzačně obě ženy zpívaly.

Takže ani nelitujete, že se známými písněmi této „čtyřky“ budete trávit léto?

Určitě ne, sice strávím prázdniny studováním scénáře 
a učením se písniček, těším se ale i na jiné aktivity. Vypíchla bych třeba srpnový open-air koncert na Lipně, kterým bude pokračovat projekt Číslo na Boha, a já si na něm zazpívám společně s Petrem Kolářem. Dalším vystoupením bude 
v Českém Krumlově koncert královen popu v rámci Mezinárodního hudebního festivalu „Výběr 
z českých muzikálů a z českých muzikálových filmů“, na konci léta potom třeba benefiční koncert na hradě Valečov.

Vyrazíte v létě také někam na dovolenou?

O volných dnech si budu prázdniny užívat s Arturem, svými rodiči a kamarády. Máme skvělou chalupu v severních Čechách, chystáme se také do Londýna i k Jadranskému moři.

Leona Machálková close Městský ples 2014. Leona Machálková zoom_in Narodila se 24. května 1967 ve Zlíně, vystudovala gymnázium a Filozofickou fakultu Univerzity Palackého, obor český jazyk - dějepis.

Během vysokoškolských studií se také věnovala recitaci poezie, divadlu a hudbě, účastnila se mj. celostátních kol soutěží a přehlídek jako byly Porta, Rockfest, Šrámkův Písek aj.

V první polovině 90. let hrála v divadle Semafor, moderovala na rádiu Evropa 2, v České televizi uváděla hudební pořad Telerezonance a zpívala s jazzrockovou skupinou Znamení dechu.

Od roku 1993 účinkovala v mnoha muzikálových inscenacích - například West Side Story, Jesus Christ Superstar, Dracula, Hrabě Monte Christo, Bídníci, Angelika, Hamlet aj.; nejnovějším muzikálem, kde ztvární hlavní roli, a který se právě připravuje, je Mamma Mia.

V letech 2006 - 2007 spolupracovala s Jaroslavem Svěceným a Jiřím Škorpíkem na projektu Concerto Grosso, ve kterém rozvíjela své schopnosti také jako instrumentální vokalistka.

Vydala několik sólových alb - Leona (1996), Film a muzikál (1998), Film a muzikál II (1999), Blízká setkání (2001), Jsem to já (2002), album swingové a lounge music Voda divoká (2005) a Největší hity (2009 a 2013).

Aktivně koncertuje s popovým, přednesovým I jazzovým repertoárem se svojí kapelou, v současné době se soustředí především na nové rockově popové album.
Na jaře letošního roku se účastní charitativního projektu Číslo na Boha, od května s ním vyjíždí na koncertní turné po městech v celé ČR.