Jak vnímáte tragédii Hamlet?

Dílo Williama Shakespeara obdivuji, je to geniální dramatik, nadčasový a stále moderní. Viděla jsem pochopitelně i klasická činoherní ztvárnění této tragédie. Před nastudováním své role Gertrudy jsem si hru přečetla. Je v ní pro mě neuvěřitelná odvaha, nadsázka, sarkasmus i černý humor. Nezbývá než autora bezmezně obdivovat a uctívat, byl to velký muž.

Jakou hru od Shakespeara máte nejraději?

Shakespeare rozhodně patří mezi mé oblíbené autory, proto je těžké vyhodnotit hitparádu. Domnívám se ale, že právě Romeo a Julie je ta pomyslná jednička. Ostatně je to takový mustr pro řadu děl, která přišla mnohem později, třeba taková úžasná West Side Story…

Máte syna, který je školou povinný. Musí číst do školy díla od Shakespeara?

Můj syn Artur chodí do 4. třídy základní školy. V současné době čte úplně jinou, dětskou literaturu. Čas Shakespeara přijde až později…

Muzikál Hamlet se začal hrát už v roce 1998, ale úspěšný je dosud. Vy jste v předchozích verzích nehrála, jak jste se dostala k účinkování v této rockové verzi?

Naprosto přirozeně. Roli mi nabídl autor Janek Ledecký ještě v době, kdy jsme hráli obnovenou verzi Drákuly v divadle Hybernia. Byl na představení, líbila se mu moje role, zahrnul mě komplimenty, já jsem poděkovala a přišla nabídka. Za nějakou dobu ji zopakoval, když to bylo aktuální a muzikál se připravoval.

Zhlédla jste původní verzi Hamletu? Jak se vám muzikál líbil?

Ano, byla jsem dokonce na premiéře. Mohu říct, že se mi líbila i ta stará verze. Nicméně po úpravách ještě více zkrásněla, zní opravdu světově, má spád. Rozhodně si to všichni užíváme a moc rádi to představení hrajeme,

Jak se vám hraje role královny Gertrudy?

Mám ji ráda pro ten její vnitřní zápas. Je třeba ho pochopit, přijmout i její chyby - nikdo nejsme neomylní a odsoudit je snadné. Já osobně nemohu zavrhnout královnu Gerturudu za její "zrady", je třeba mít i soucit s cizími slabostmi a hříchy, je to těžší, ale vidím v tom smysl.

Jak se vám spolupracuje s divadelními „syny" – herci Ondřej Rumlem a Václavem Noidem Bártou?

Oba jsou úžasní, pěvecky i herecky. Je s nimi legrace a mám je oba moc ráda. Každý je úplně jiný, ale oba jsou velmi přesvědčiví. Vašek dává více najevo emoce, Ondra je introvertnější. Stojí za to vidět představení s oběma.

Hrajete v současnosti v nějakých dalších muzikálech?

Stále ještě hraji roli Čarodějnice v Robinu Hoodovi, v muzikálu Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové. Je to parádní představení pro celou rodinu, velká dávka krásné hudby, vtipných textů i akcí. V současné době mám nabídku na další tři muzikály, z nichž si ale zvolím jen jeden a určitě se včas dozvíte jaký.

Muzikálům jste zasvětila téměř celou dosavadní kariéru, není vám líto, že to bylo na úkor vlastních koncertů a desek?

Tak to vás musím vyvézt z omylu, rozhodně to není na úkor. Mně naopak baví oba póly mé kariéry a jako sólová zpěvačka si vedu úspěšně opravdu víc než 15 let.

Hrála jste mimo jiné ve veleúspěšném muzikálu Drákula, změnil vám nějak život?

Změnil mi život tak, že nabral větší obrátky, úspěch plodí další úspěch. Muzikál se povedl, byl megaúspěšný a v mnohém mi otevřel spoustu dalších dveří. Řekla bych, že byl v mém životě klíčový, jestli nejdůležitější, to nevím – ale mám toho stále hodně před sebou, ještě nebilancuji.

Muzikály jsou kromě zpěvu náročné pohybově. Jak se udržujete v kondici?

Beru svoji profesi poctivě a profesionálně, nejsem líná. Udržuji se sportem, zajímám se o zdravý životní styl a mám pocit, že mi to zatím prospívá a vychází.

Mohou se vaši fanoušci v dohledné době těšit na novou sólovou desku?

Určitě. Jako zásadní věc v letošním roce vidím natočení a vydání mé nové desky. Momentálně se aktuálně prezentuji s novou písničkou, pilotním singlem "Měj mě rád", která se začíná rozkoukávat v českých rádiích, a připravujeme na ni také videoklip.

Jste vystudovaná učitelka, nezatoužíte občas stoupnout si místo na jeviště před diváky před tabuli ve třídě?

Já jsem odešla do Prahy věnovat se zpívání hned, jak jsem skončila Filozofickou fakultu v Olomouci, nikdy v životě jsem neučila. Profese je to krásná a zodpovědná, ale dala jsem přednost srdci a u toho už také zůstanu.

Snažíte se někdy „vyučovat" alespoň svého syna Artura?

To víte, že se spolu učíme, vždyť to může být i zábava. Myslím si, že jsem trpělivá mamka.

Jak trávíte svůj volný čas? Měla jste čas navštívit letos nějaká lyžařská střediska?

Volný čas trávím ráda s přáteli, rodinou a nejraději zábavně a aktivně. Momentálně, jen co je chvilka, míříme do hor na lyže. Jsme vášniví lyžaři, milujeme sníh a nevadí nám vymrznout. Zážitkům musí jít člověk vstříc, na horách si krásně vyčistí hlavu a navíc pookřeje v přírodě na zdravém vzduchu.

Leona Machálková

- Narodila se v roce 1967 ve Zlíně

- Je rozvedená, s architektem Bořkem Šípkem má syna Artura

- Od dětství se věnovala zpěvu, hře na housle a recitaci

- Vystudovala gymnázium a v letech 1985 – 1990 studovala na Filozofické fakultě Univerzity Palackého obor český jazyk-dějepis

- V první polovině 90.let hrála v divadle Semafor, moderovala na rádiu Evropa 2, v České televizi uváděla hudební pořad Telerezonance a zpívala s jazzrockovou skupinou Znamení dechu

- Od roku 1993 účinkovala v pražských muzikálových inscenacích – např. ve West Side Story, Jesus Christ Superstar, Draculovi, Hrabě Monte Christu, Bídnících, Angelice a dalších

- V současné době hraje a zpívá v divadle Kalich Čarodějnici v Robinu Hoodovi a v Divadle Broadway účinkuje jako Gertruda v muzikále Hamlet

- Od roku 1996 vydala několik sólových alb, za které obdržela zlaté i platinové desky

- Pravidelně koncertuje s popovým, přednesovým I jazzovým repertoárem se svojí kapelou

- V současné době se soustředi na nové album ve stylu "adult pop" a momentálně se prezentuje s novým singlem "Měj mě rád"

Michaela Rozšafná