Slavná Záhada hlavolamu slibuje v Minoru netradiční podívanou - jednak díky obdivuhodným fyzickým výkonům parkouristů v roli Široka, a také kvůli pojetí Vontů. Ti jsou totiž ztvárněni herečkami. "Naše inscenace je mozaikou, která divákovi odhaluje postupně jednotlivé indicie tak, aby si je složil ve svůj vlastní obrázek," říkají tvůrci.

Ikonická postava Široka

Zároveň prý zjišťovali původ pověsti opovrhovaných i obávaných stínadelských hochů, Vontů, když hledali jevištní vyjádření této od nepaměti panující rivality mezi nimi a chlapci z ostatních čtvrtí. Řešení, které zvolili, je razantní, přináší ale podle autorů napětí, jehož je pro divadelní adaptaci takového tématu zapotřebí.
Ikonickou postavou trilogie je tajemný Široko, kterého mají zejména starší diváci v paměti především v podání Jana Třísky. "Věříme, že i náš Široko se díky neuvěřitelným schopnostem jeho představitelů vryje divákům hluboko do paměti," míní Vašíček s Jarkovským.

Jakub Vašíček (1979) a Tomáš Jarkovský (1986) patří k nejvýraznějším divadelním tvůrcům věnujícím se dětskému divákovi. Divadlo Minor úspěšně uvádělo několik let jejich inscenace Perníková chaloupka (2012) a Jak kohouti obarvili svět (2014). Oba vystudovali režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU pod vedením Ivana Rajmonta a Jana Borny. Spolupracovali s několika českými divadly, v posledních letech pak působí v královéhradeckém Divadle Drak. Spoluzaložili také nezávislé divadlo Športniki.