V nové inscenaci nahlíží na Vernovo dílo s humorem a nadsázkou režisér David Drábek a tým zkušených tvůrců - dramaturgyně Markéta Bidlasová, scénograf Jakub Kopecký, hudebník Darek Král či kostýmní výtvarnice Simona Rybáková.

„Už od svého vstupu do Laterny magiky jsem chtěl uvést inscenaci inspirovanou vědec- ko-fantastickými romány Julese Verna, které přinášejí úchvatné i apokalyptické vize budoucnosti," řekl umělecký šéf Laterny magiky Zdeněk Prokeš.

„Verne se snažil podle svých slov shrnout všechny znalosti zeměpisné, geologické, fyzikální, astronomické, tak jak je shromáždila moderní věda, a zpracovat tak barvitým 
a poutavým způsobem dějiny světa. Moje generace na jeho fantazii vyrostla, což bylo podpořeno i průkopnickými filmy Karla Zemana, ale mám pocit, že dnešní generace nedoceňuje morální a etický rozměr jeho vizí," dodal.

Děj Podivuhodných cest Julese Verna je situován do prvního desetiletí 20. století, do éry pionýrů filmového průmyslu. 
V jednom z průkopnických ateliérů tohoto ve své době nového a pokrokového média se odehrává natáčení příběhu inspirovaného hrdiny románu Tajuplný ostrov, do kterého zasáhne stárnoucí spisovatel se svou manželkou.

| Video: Youtube

Nevšední divácký zážitek

V inscenaci vystoupí hosté v hereckých rolích a tanečníci Laterny magiky. V roli spisovatele Julese Verna uvidíme výrazného herce, člena Klicperova divadla v Hradci Králové Jiřího Zapletala. Sám režisér David Drábek, který v Klicperově divadle působí jako umělecký šéf, slibuje divákům nevšední zážitek.

„Všechny slogany o našem představení blednou před viděným! Zúčastněte se holdu slavnému francouzskému fantastovi i celuloidovým snílkům," uvedl Drábek.

„Naši hrdinové jsou směsicí Georgese Méliése i Eda Wooda. Paříž roku 1905 není v našem příběhu ohniskem rozmíšek s teroristy, nýbrž odhodlaným zápasem o zfilmování Verneova Tajuplného ostrova. Do toho tajemný aquaman a horda pirátů, paviánů a mořské havěti. Majestátný Nautilus, bouří zmítaný balon či hypochondrický papoušek. A taky rodinná krize manželů Verneových. Život s géniem není zrovna permanentkou pro odběr tureckého medu," doplnil.