„Na první slavnostní večer připravíme rekonstrukci legendárního Otvírání studánek Bohuslava Martinů režiséra Alfréda Radoka a choreografky Zory Šemberové. Vzniklo už v roce 1959, ale na scénu se dostalo až po mnoha peripetiích v programu Variace 66. V podestě Nové scény připraví naši vizuální umělci videoinstalaci inspirovanou fenoménem Laterny magiky. V průběhu roku představíme dvě nové publikace o Laterně magice - jedna se bude s podtitulem Zlatá éra očima pamětníků věnovat její historii, druhá bude fotografická a ryze současná. A celý jubilejní rok uzavřeme premiérou inscenace Zahrada," uvedla.

Nový projekt cílí na celou rodinu

Druhý večer upozorní na úspěšnou inscenaci Kouzelný cirkus, která je v repertoáru už 41 let. První představení se odehrálo v paláci Adria, od roku 1983 se hraje na Nové scéně. Na kontě má na 6.500 repríz. Kolem 550 se jich uskutečnilo na zájezdech do více než padesátky měst 17 zemí. Třetí večer věnovaný současné taneční inscenaci Cube doprovodí interaktivní prohlídka zákulisí a beseda s tvůrci.

Novinkou bude 20. prosince autorský projekt k výročí vzniku Laterny magiky pro celou rodinu, volně inspirovaný knihou Zahrada klasika českého loutkového filmu Jiřího Trnky a vzpomínkami inscenačního týmu a tanečníků na zahradu jejich dětství.

Režisérem bude umělecký šéf souboru Pavel Knolle, který scénář připravuje s choreografy Davidem Stránským a Štěpánem Pecharem. Hudbu skládá Jan Šikl, výtvarníkem bude Jakub Kopecký, který před čtyřmi lety vytvořil scénické řešení inscenace Human Locomotion. Dramaturgem je Lukáš Trpišovský.

Divadlo procestovalo svět

Historie Laterny magiky začala v roce 1958, kdy režisér Alfréd Radok se scénografem Josefem Svobodou vytvořili pro světovou výstavu v Bruselu a pro její československý pavilon představení Laterna magika.

Ojedinělým propojením živé herecké a taneční akce s hudbou, filmem a dalšími audiovizuálními technologiemi ohromili tehdy kulturní svět. Stejné jméno pak dostalo divadlo v Praze v sále někdejšího kina Adria na Národní třídě, kde se program po bruselském úspěchu uváděl.

Další etapu reprezentuje účast Laterna magiky na světových výstavách v Montrealu v roce 1967 a v Ósace v roce 1970. Se svými programy divadlo procestovalo celý svět. Uměleckým šéfem specifického média, které povětšinou nepoužívá slov, pracuje s kombinací projekce, tance, hudby, světla či pantomimy, se stal nadlouho původní spoluautor Josef Svoboda.