„Na celé práci mě nejvíc zajímá to setkání lidí, kteří mají vtip a úroveň. S Janem Třískou jsme navíc spolužáci z DAMU, takže příprava inscenace byla i záminkou k tomu, abych jej zase po letech poznal zblízka,“ uvedl Jan Kačer, který v Kumštu ztvárňuje postavu Borise – podle slov Jana Hřebejka noblesního pozéra, který koupí bezcenný obraz. Ten pro inscenaci namalovali studenti Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze.

„Původně jsme zamýšleli, že roli Borise bude hrát Jan Tříska, ale postupem času mi docházelo, že právě on musí hrát postavu Marka. Připadlo mi, že svou skepsí, kterou role žádá, bude Markovi mluvit z duše,“ vysvětlil Hřebejk, který se s Třískou poznal při natáčení filmu Horem pádem. Scénář hry mu prý předal v kavárně Savoy, kde se zcela náhodou potkali. „V tentýž den jsem odlétal z Prahy a hru jsem četl v letadle. Už z Frankfurtu jsem volal Honzovi Hrušínskému, že ji chci dělat. Než jsme se ale dali všichni čtyři Janové dohromady, trvalo to dva roky,“ vyprávěl Tříska.

S postavou Ivana, třetího kamaráda, se setkává principál divadla Jan Hrušínský podruhé. „Poprvé jsme hru nastudovali v roce 1995 se Zdeňkem Žákem a s Ťuldou Brouskem v Žižkovském divadle,“ řekl Hrušínský, podle něhož je Kumšt jednou z nejaktuálnějších současných her.

Hra Kumšt bude v Divadle Na Jezerce uváděna ve dvou etapách. První bude zahájena květnovou premiérou a potrvá až do poloviny června. Zhruba po šedesáti odehraných reprízách se pak k divákům vrátí v polovině září.