„Jedná se o kompilát šesti více než půl tisíciletí starých balad nesmrtelného i prokletého milovníka žen a milence života Françoise Villona, které jsou seřazeny do jakéhosi oblouku, jež táhnou na bedrech dva tuláci pouze s bednou v ruce. Pro představení je zhudebnil Emil Viklický,“ uvedla Cibulková, podle níž zůstává inscenace v původní podobě, v jaké ji s Miroslavem Etzlerem nastudovali před lety.

François Villon se narodil v Paříži v roce 1431, zemřel někdy po roce 1463 neznámo kde. Vychoval ho příbuzný, kanovník Guillaume Villon, po němž převzal i jméno a jehož zásluhou studoval na pařížské univerzitě. Záhy však z Paříže prchl před trestem za ‚nepřiměřenou sebeobranu‘ a uchýlil se na dvůr milovníka umění a ochránce básníků – vévody Orleánského. Postupně se ale zapletl do dalších incidentů, šarvátek a loupeží, za něž byl několikrát vězněn, souzen a omilostněn. V roce 1461 se vrátil zpět do Paříže a jako teprve třicetiletý píše své stěžejní dílo – Velkou závěť. Podobně jako ve svých ostatních baladách se i v Závěti věčně otloukaný Villon vypořádává se životem, ukazuje marnost všeho – lásky, umění a zejména majetku.

Noc plná hrůzy na jevišti

Jinou podívanou, tentokrát od nejvýznamnější současné jihoafrické dramatičky Rezy de Wet, slibuje další zítřejší premiéra hry Pohřešované. Ve Švandově divadle ji nastudoval režisér Ivan Řezáč.

Do hlavních rolí obsadil Kristýnu Frejovou, která se touto inscenací vrací na jeviště Švandova divadla po mateřské dovolené, Janu Strykovou, Roberta Jaškówa a hostující Jarku Kopeckou. Děj zavede diváky do předjarní noci plné hrůzy v Jižní Africe. Příjezd kočovného cirkusu věstí zmizení další mladé dívky, stejně jako v obou předchozích letech.

Ke třem osamělým ženám na samotě u vesnice přichází případ vyšetřit tajemný konstábl. „Poetický thriller Rezy de Wet není jen detektivkou, je zároveň meditací o pravdě a lži, o vidění a slepotě, o svobodě a vězení,“ říkají tvůrci v čele s překladatelem a dramaturgem Julkem Neumannem. Podle nich se hra pohybuje mezi realitou a touhou, mezi životem a tajemnem.