Výstava ve Ville Pellé, kterou připravili Jan Rous, Helena Šantavá a Klára Voskovcová, se zaměřuje na autorčinu jedinečnou tvorbu dětských knih, které nejen ilustrovala, ale i psala, a převážně i sama graficky upravovala.
Se svými autorskými knihami má v dětské literatuře druhé poloviny 20. století výjimečné postavení. Prvotně tím, že je psala a kreslila nejprve pro svoje děti, knihy tak mají silně osobní povahu. Otevírala dětem zvláštní svět živých bytostí, lidí a zvířat, nadaných schopností vzájemné komunikace, vřelostí a rozumovostí svých vztahů.
Řeč skal i zvířat
„V příbězích Daisy Mrázkové promlouvají i skály, oblaka, vše co svět obsahuje, zároveň však v nich ožívá ale i barva, čára, voda akvarelu a domáhají se svého vlastního výrazu. Výjimečné jsou její knihy právě tím, že do příběhu, mezi bytosti a jevy vtahuje malířka vlastní hodnoty/aspekty obrazu a kresby, barvy a čáry jako součásti příběhů,“ popsal kurátor Jan Rous.
Určujícím impulzem se pro její tvorbu stal úzký okruh přátel umělců Václav Boštík, Jan Křížek, Václav Bartovský a hlavně pak její muž Jiří Mrázek, který byl po jejím krátkém studiu Vysoké školy uměleckoprůmyslové za války její celoživotní oporou.
Ke kořenům tvorby Daisy Mrázkové však patří i její anglické kořeny s dětskými knihami říkaček Matky Husy, Alenky v říši divů. „Současná výstava se pokouší najít souběh její ilustrační tvorby s její volnou tvorbou, s obrazy a kresbami. I tímto pohybem mezi ilustracemi, vázanými příběhem, a obrazy a kresbami, je tvorba Daisy Mrázkové ojedinělá,“ dodal kurátor výstavy.
Daisy MrázkováMalířka a spisovatelka (nar. 5. května 1923 v Praze), absolventka Uměleckoprůmyslové školy, účastnila se řady výstav, často i s manželem, malířem Jiřím Mrázkem. V jejích knihách se prolíná lyrika s epikou. Na osudech dětí, přírody nebo věcí seznamuje čtenáře se světem kolem sebe, se základními otázkami života. Z každého jejího příběhu je cítit účast, vztah k věcem, přírodě, lidem. Autorka objevuje v dětech to vzácné, co se pak časem a věkem zasouvá na dno lidského nitra: něhu, cit, touhu po volnosti, smysl pro čest a spravedlnost. Svým čtenářům se nepodbízí, jen jim vypráví, sděluje, učí je vidět, slyšet, cítit a rozumět. Svými knihami jako by hledala cestu z citové chudoby dnešního světa.