V pátek 28. února se v pražském kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí odehraje svým zpracováním unikátní projekt, který domýšlí okolnosti dramatické noci z 3. na 4. května roku 1950 v loretánském areálu v Rumburku. Téma hry připomíná, že letos uplyne 70 let od zahájení pronásledování řeholního života v komunistickém Československu.

Valná většina duchovních byla zasažena totalitou a trpěla pronásledováním. Půlnoc v pohraničí je emočně vypjatou vzpomínkou na nerovnou dobu, v níž vládl především strach. Autorská divadelní hra je inspirována historií rumburské stavby, osudovými okamžiky bývalého kapucínského kláštera a osobnostmi, které byly s tímto místem spjaty.

Inscenace se zabývá česko-německými vztahy

Divadelní inscenace, jenž prolíná dvě historické linie, se zabývá česko-německými vztahy a zpytuje morálku. Nechává prožít diváky poslední hodinu před plánovaným vyklizením kláštera s kostelem sv. Vavřince v česko-německém pohraničí.

Autorkou hry je Hana Strejčková, která spolupracuje s početným týmem profesionálních umělců pod hlavičkou uměleckého seskupení FysioART. Hudbu k inscenaci zkomponoval a živě ji doprovází skladatel Michal Müller.

Uvedení inscenace v kostele na Jungmannově náměstí se koná v rámci 18. ročníku divadelního festivalu Malá inventura, který je přehlídkou nejvýraznějších projektů nového divadla, které vznikly na nezávislé divadelní scéně v Praze v předchozím roce. Festival pořádá NOVÁ SÍŤ ve spolupráci s domovskými scénami, partnery v regionech ČR i jednotlivých projektů (Ceny Česká divadelní DNA, PRALIN, ad.).