Jan Patočka zemřel 13. března 1977, osudovou se mu stala schůzka s nizozemským ministrem zahraničních věcí Maxem van der Stoelem. Po ní byl Patočka zatčen a podroben jedenáctihodinovému výslechu. Zemřel za několik dnů.

Čtěte také: Nizozemský politik, který podpořil Chartu 77, bude mít pomník

Byl žákem filozofa Heideggera 

S politickým disentem se Patočka sblížil v téměř sedmdesáti letech, v dobách normalizace v polovině 70. let. Spolu s Václavem Havlem a bývalým ministrem zahraničí Jiřím Hájkem se stal jedním z trojice prvních mluvčích Charty 77.

Jeden z nejvíce ceněných tuzemských myslitelů se narodil v Turnově 1. června 1907 v rodině středoškolského profesora. Po maturitě začal studovat romanistiku, slavistiku a filozofii na Univerzitě Karlově. Studoval též v Paříži, Berlíně a Freiburgu, kde byl žákem Martina Heideggera a spřátelil se s Edmundem Husserlem.

Třikrát musel opustit univerzitu 

V roce 1937 po návratu do Prahy se Patočka habilitoval prací v oboru fenomenologie Přirozený svět jako filozofický problém a začal učit jako soukromý docent na filozofické fakultě. Poprvé musel opustit univerzitu kvůli nacistům, podruhé byl donucen k odchodu v roce 1950 z ideologických důvodů, potřetí byl přinucen odejít v roce 1972 do penze, a tak začal přednášet v soukromí.
Dnešní koncert pořádají Národní knihovna České republiky, Archiv Jana Patočky při Centru pro teoretická studia a Filosofickém ústavu AV ČR a Památník národního písemnictví.