1. Kapelu u nás skoro nikdo nezná. Když vydala před pěti lety svoje debutové album Hats Off to the Buskers, dočkala se sice nominace na prestižní Mercury Awards, ale až na ostrovy o ní stejnak moc v Evropě nebylo slyšet.

2. Při letmém vyhledání jména kapely na internetu na vás vyskočí obrázky hochů, kterým na první pohled teče mléko po bradě. A že mají rádi Sex Pistols a Oasis. Ok, tak ať se kluci sehrají, a pak přijedou znovu, řeknete si.

3. V Paláci Akropolis ten samý den koncertovala nadějná ženská formace K2, v Roxy hráli Soulfly. Tak proč chodit na The View?

Čtěte také: Coldplay okouzlili Prahu. Podívejte se na exkluzívní fotky

Protože podobně zábavnou party možná hodně dlouho v některém z pražských klubů nezažijete. Kapela tvořená cca pětadvacetiletými fanoušky punku a britské kytarové vlny 90. let sice není zdaleka to nejlepší, co na ostrovech najdete, ale na všech dosavadních čtyřech deskách (včetně novinky Cheeky For A Reason) potvrzuje schopnost složit melodické a zábavné věci. Punková syrovost, 2,5 minuty, dvakrát refrén a konec. Do toho na první poslech výrazné hlasy ústřední dvojice Kyle Falconer a Kieran Webster. A věrní fanoušci, kteří s The View jezdí po celé Evropě. Praha nebyla výjimkou. A prohibice neprohibice, několik desítek Skotů přípravu rozhodně nepodcenila. Pivo, šály, dresy, jako v Dundee na fotbale při derby F.C. versus United. The View začínají hrát krátce po desáté. Falconer s trochou nadsázky připomíná Pavla Horňáka, který si natočil vlasy, vyměnil Františka Janečka za Johnyho Rottena a konečně, po dvacítce, začal mutovat.

Nové věci střídají starší hity z prvních desek Superstar Tradesman nebo Same Jeans. Koncert plyne zatraceně rychle a veselým Skotům stačí dvě písničky, aby začali pogovat. A protože jeden je málo, tak hned tři. Sekuriťáci vědí, že tedy metalové moresy z nechvalně proslulých akcí typu Lamb of God, při nichž se nikdo nerozpakuje do křepčícího fanouška kopnout, fungovat nebudou. Takže mají co dělat, aby partu hudebních rowdies co chvíli lezoucích na pódium, uhlídali.

Říkat „chlapi, nelejte to pivo z oken," v angličtině, je vesnický idealismus. Za chvíli vám proletí kolem hlavy. Ale vlastně vám to ani nevadí. I když jste přišli v čisté košili. Atmosféra dočasné britské knajpy v Praze funguje skvěle.

A The View mezi svoje kusy trefně nasazují skladbu Cigarettes & Alcohol od Oasis, hymnu toho večera. Sice si s ní moc nevyhrají, de facto jen reprodukují, ale tady na blbosti stejně nikdo není zvědav. Podstatné jsou dvě triviální otázky: Líbí se a věříš tomu? Na obě si odpovídám: „Jo!"