Projekt s názvem Proroci písma, inspirovaný Cyrilem a Metodějem, písmem, zvuky, ruchy a obrazy minulosti i současnosti, probíhal během dvou cest uskutečněných v letech 2007 a 2008 pod hlavičkou občanského sdružení Mamapapa. Mezinárodní skupina výtvarníků a hudebníků zkoumala z různých úhlů pohledů hlaholici a cyrilici, tedy písma, která jsou základem slovanské gramotnosti a identity.

Tvůrci se setkávali s obyčejnými lidmi na trase vedoucí z České republiky přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko, Černou Horu, Makedonii, Bulharsko až do Turecka a zajímali se o vztah tamních obyvatel k písmu během různých drobných výtvarných i společenských aktivit.

Svá setkání zaznamenávali na video a fotografie, takže během pátečního koncertu na Dobešce diváci zhlédli koláž vytvářenou Josefem Maděrou, která zvláštním způsobem dokreslovala atmosféru písní kapely Codumdál.

Její hudba zahrnuje prvky ugrofinského a balkánského folklóru, slovanských měšťanských šlágrů a punku. Vizuálně i zvukově koncertu dominoval znějící kořen, na který hraje performer a organizátor site-specific projektů Tomáš Žižka.

Výrazný pěvecký projev patřil maďarské houslistce žijící v Praze Ágnes Kutas. Zvuk kapely a zpráva z cesty za proroky písma by však nebyly úplné, kdyby chyběl akordeon a zpěv Dragana Stojčevského a klarinet, basklarinet či flétny Jana Holečka.

Mamapapa je občanské sdružení divadelních umělců a performerů, kteří vytvářejí nevšední projekty založené na setkávání různých lidí, duchu určitého místa, inspirované historií, pověstmi apod. Mezi jejich projekty patří např. LightLab, Tančící vesnice, Kladno -Záporno nebo Vietnamsko-české umělecké fórum Za tržnicí. Více informací na mamapapa.cz.