Projektová dokumentace slouží pro územní rozhodování, které potrvá zhruba čtvrt roku. Na jeho základě pak bude následovat žádost o stavební povolení a posléze soutěž na generálního dodavatele stavby. Koncem příštího roku by se mohlo na Letné začít kopat.

Podle ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka bude třeba projekt přesně ocenit. Není jisté, zda se vejde do předem avizovaných dvou miliard korun. „Také si říkám, zda tento rozpočet je u takové stavby reálný,“ podotkl i památkář Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. Hrubá stavba by podle Ježka mohla být hotová do konce roku 2010 a do roka by knihovna mohla přivítat první návštěvníky.

„Teď přijdou ke slovu konzervativní památkáři a začne živé představení o budoucnosti moderní architektury v Praze,“ řekl primátor Pavel Bém. V dodržení termínu naopak věří starosta Prahy 7 Marek Ječmének. „Stavba musí být zkoordinována především se stavbou městského okruhu, tedy se stavbou tunelu Blanka. Z pohledu Prahy 7 si vůbec nedovedu představit, že knihovna v roce 2010 nebo 2011 stát nebude,“ řekl.