Například díky Pražskému filmovému létu, které se v metropoli koná už popáté, lze zhlédnout nejlepší filmy uplynulého roku i některé klasiky, za lidových 40 korun. Pražské filmové léto odstartovalo v úterý ve Světozoru a v letenském Oku. V prvně zmíněném kinu bude po celé dva měsíce, letenský biograf pak v srpnu vystřídá žižkovské Aero. Pro doplnění, přehlídka se koná i v brněnském kině Scala a v královéhradeckém Bio Central.

Pražskému filmovému létu je v kinech zpravidla vyhrazena jedna polední nebo odpolední projekce. Za 40 korun přitom nejsou promítána žádná „béčka": letos lze za 40 korun na velkém plátně vidět třeba kultovní film Quentina Tarantina Pulp Fiction: Historky z podsvětí, od jehož premiéry uplynulo už 20 let, slavný snímek Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea nebo hojně rozebírané filmy posledního roku: studii ženské sexuality Larse von Triera Nymfomanka, sedmi Oscary oceněné sci-fi Gravitace se Sandrou Bullock a Georgem Clooneym v hlavních rolích, divácky velmi vděčné drama 
z prostředí závodů formule 1 Rivalové, italský artový hit 
o rozmařilé římské smetánce Velká nádhera nebo svéráznou komedii Wese Andersona Grandhotel Budapešť s plejádou hereckých hvězd.

V programu jsou i české filmy: Revival Alice Nelis či snímek o nekalých dopingových praktikách v 80. letech Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové. Zástupce českého filmu na letošním festivalu v Cannes - drama Petra Václava Cesta ven. Nastupující generaci filmařů bude reprezentovat komedie Tomáše Pavlíčka s názvem Parádně pokecal. „Zájem o Pražské filmové léto je rok od roku vyšší, loni přehlídku ve třech pražských kinech navštívilo téměř 15 tisíc diváků,“ řekla Pražskému deníku Radka Urbanová ze společnosti Aerofilms.

Díky kombinaci nízkého vstupné a atraktivních filmů bývá řada projekcí vyprodaných, takže lístky je vhodné rezervovat nebo zakoupit předem. Možné je to jak na pokladnách kin, tak na jejich webových stránkách.

Levněji i v Atlasu nebo Evaldu

Zvýhodněná vstupné nabízejí ale i některá kina, která nejsou zapojena do Pražského filmového léta. Speciální program má například kino Mat na Karlově náměstí. Ve všední dny od pondělí do středy lze od 14 hodin vyrazit na domácí rodinné filmy jako Ať žijí duchové nebo Prázdniny pod psa vždy za 50 korun.

Několik pražských kin, mimo jiné třeba Evald na Národní třídě nebo Atlas na Florenci, pak také pokračuje 
s programem nazvaným Bio Senior, v rámci něhož promítají odpoledne nové filmy za 60 korun. A třebaže by název mohl svádět k tomu, že jde 
o projekce jen pro seniory, zváni jsou na ně všichni.

Stejně jako v uplynulých letech lze v Praze vyrazit i na to nejlepší z aktuálního ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Oficiální ozvěny letošního, 49. ročníku, nazvané Šary Vary, hostí pražské Aero a Světozor od 12. do 19. července.

Monty Pythoni po 30 letech živě

Událostí letošního filmového léta pak bude 20. července živý přenos slavné komediální skupiny Monty Python, která se na jevišti sejde po 30 letech. Přenos z tohoto vystoupení půjde do 1500 kin po celém světě, v Praze ho uvedou Světozor, Oko, Aero a multiplexy Cinema City v nákupním centru Nový Smíchov a ve Slovanském domě.

Třebaže jsou pražská kina klimatizovaná, vhod může přijít i program venku. Žižkovské Aero například na 30. července připravilo odpoledne na dvorku s organizací Lékaři bez hranic. Kromě jiného bude na programu autorské čtení Jana Trachty, lékaře a spolupracovníka Lékařů bez hranic.

Večer v letních kinech

A večer pak lze v metropoli vyrazit do letních kin. Letos sice nefunguje kino na Střeleckém ostrově, ale vyrazit lze do nedalekého Výletního kina Smíchov, každý týden v úterý promítá letní kino ve Žlutých lázních, které se letos zaměřilo na italské filmy. Jednou za týden - pro změnu vždy ve středu - lze vyrazit i do letního kina v MeetFactory. Tradičně funguje Letní kino 
v Karlíně, které v zahradě Českého rozhlasu Regina 
v Hybešově ulici promítá několikrát týdně, zajímavostí je pak i Kinematograf bratří Čadíků na střeše Galerie Harfa.

Vstupné do letních kin je různé: od zcela bezplatného 
(U Bukanýra nebo ve Žlutých lázních), přes 50 korun (Karlín) ke 100 korunám (Smíchov, Harfa).

Půltucet červencových tipů Pražského deníku

Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Tarantinova gangsterská černohumorná klasika se sice za posledních 20 let stala kultem, ale na velkém plátně s plným sálem a v originále si ji stále zdaleka každý fanoušek neužil. Teď má příležitost.

Bio Oko - 2. července od 18.00 hodin
Světozor - 12. a 13. července vždy od 11.00 hodin

Walter Mitty a jeho tajný život

Nechce se tomu věřit, ale i tvůrce Zoolandera nebo Tropické bouře, komik Ben Stiller dokáže natočit optimismem naplněný film, který bez dávky trapnosti hledá věčný smysl života a je divácky vděčný, ať už je vám osmnáct, sedmdesát, jste žena, nebo muž.

Světozor - 2. července od 13 hodin
Bio Oko - 6. července od 18 hodin

Ona

Romantický film, který ale jde daleko za hranice tradičních letních slaďáků. Režisér Spike Jonze (autor třeba originálního snímku V kůži Johna Malkoviche) ho totiž pojal jako sci-fi z blízké budoucnosti, ve kterém se spisovatel v podání Joaquina Phoenixe seznámí s virtuální dívkou, umělou inteligencí jménem Samantha, která se ukazuje být jako překvapivě milým společníkem. Nejen proto, že má tvář pohledné Scarlett Johansson…

Světozor - 7., 8., 9. července vždy od 13.00 hodin
Bio Oko - 16. července od 18.00 hodin

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Zfilmovaný bestseller Jonase Jonassona o jednom hodně vitálním staříkovi potěší všechny, kterým nevadí žerty na úkor Stalina, Mao Ce-tunga nebo Kim Ir-sena a možná mají rádi Forresta Gumpa, ale občas by si přáli, aby nebyl tak zatraceně americky korektní. Prostě, aby měl severský říz, jako tenhle stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel.

Světozor - 21., 22., 23. července vždy od 13.00 hodin

Rivalové

Skutečný příběh dvou legendárních pilotů F1, Nikiho Laudy a Jamese Hunta, byl na serveru českých a slovenských filmových fanoušků ČSFD nejlépe hodnoceným snímkem roku 2013. Koprodukční životopisné drama od Rona Howarda, který patří ke špičce, co se životopisných snímků týče (úspěchy slavil už s filmy Čistá duše nebo Duel Frost/Nixon), je jedním z těch, které je dobré vidět, protože se o nich bude ještě dlouho mluvit.

Bio Oko - 5. července od 18.00 hodin
Světozor - 19., 20. července vždy od 11.00 hodin

Velká nádhera

Italské drama s komickými prvky svým názvem ani chvíli nešálí. Paolo Sorrentino natočil skutečně nádherný film, který si nezadá s klasikami Michelangela Antonioniho nebo Federica Felliniho. Příběh stárnoucího spisovatele uprostřed římské smetánky, hledajícího něco víc ve víru alkoholových večírků je sice na hony vzdálený průměrné pražské každodennosti, ale i tak se lze v něm překvapivě snadno najít.

Bio Oko - 20. července od 17.00 hodin
Světozor - 26., 27. července vždy od 11 hodin

Navštivte Pražské filmové léto s DeníkemVstupenky na Pražské filmové léto sice nejsou drahé, ale o to dříve bývají vyprodány. Chcete se s plným kinosálem a svým doprovodem zdarma podívat na filmy Pulp Fiction nebo Rivalové? Stačí správně odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a mít trochu štěstí.

Soutěžní otázka pro ty, kteří chtějí jít na Pulp Fiction: Historky z podsvětí.
Kdo je režisérem Pulp Fiction?
a) Robert Rodriguez b) Edgar Wright c) Quentin Tarantino

Soutěžní otázka pro ty, kteří chtějí jít na film Rivalové:
Kterou dvojici slavných jezdců formule 1 životopisné drama Rivalové zachycuje?
a) Schumacher, Coulthard b) Lauda, Hunt c) Senna, Prost

Odpovědi zasílejte do středy 9. července do 12 hodin na e-mail: soutez.prazsky@denik.cz, do předmětu uveďte heslo „PULP FICTION", nebo „RIVALOVE", podle toho, na který film se chcete jít podívat. V e-mailu nezapomeňte uvést adresu a své telefonní číslo, na kterém vás budeme informovat o výhře.

Výherce získá dvě vstupenky na projekci Pulp Fiction v sobotu 12. července od 11.00 hodin ve Světozoru, nebo filmu Rivalové v sobotu 19. července rovněž ve Světozoru od 11.00 hodin.