Hodinový koncert kapely studentů a absolventů Jedličkova ústavu The Tap Tap ponese název Slabé kusy. Začne v 19:00 a vstup je zdarma. „Jako menšina ve společnosti, které se období druhé světové války týkalo bezprostředně, jsme rádi, že se tímto koncertem můžeme k tématu přímo na nádraží Bubny vyjádřit. Ať každý posoudí, zda jsme ‚slabé kusy'," uvedl kapelník Šimon Ornest.

Připomenutí ozvuk eugeniky u nás

„Koncert má přinést především radost z hudby svého žánru, ale také pár úvah k zamyšlení nad současnými ozvuky ‚eugeniky v nás', tedy současného vnímání nepsaných norem krásy a ošklivosti," podotkl Pavel Štingl, ředitel Památníku ticha Bubny.

Eugenika je pojem pro nauku, která měla chránit lidstvo před vážnými genetickými zátěžemi. Svou kariéru s ní spojila řada vzdělanců, kteří se rozhodli hodnotit, co je v přírodě trend lepší a co horší, co je tedy třeba podpořit a co evolučně přibrzdit.

Eugenika za druhé světové války 

Nacistická ideologie využila vědu pro selektivní kritéria dokonalého národa. Tomuto tématu se bude věnovat dokument Eugéniové promítaný 20. září v letním kině na střeše Veletržního paláce. Autorem výtvarného podobenství, jehož předlohy navrhovala Xenie Hoffmeisterová, je Pavel Štingl.

První transport z Prahy do Lodže odjel 16. října 1941, bylo v něm tisíc židovských mužů, žen a dětí. Přežilo z něj 24 lidí. Celkem bylo deportovaných 50 tisíc obyvatel. Vznikající Památník ticha by měl být i centrem diskusí o holokaustu a jeho odkazu pro dnešek. Symbolicky prvním krokem přestavby železniční stanice bylo loňské odhalení sochy Aleše Veselého, která nahrazuje obvyklý význam základního kamene. Má podobu koleje směřující k nebi.

Čtěte také: Hudebník Ladislav Angelovič: Jaká místa mám v Praze rád