„Měli jsme velké štěstí. Jako skupina máme za sebou zhruba tříapůlleté působení, ale je fakt, že teprve poslední dva roky od vydání první desky se nám daří. Staly se nám neuvěřitelné věci, ještě pořád jsme z toho v úžasu," řekl frontman Jindra Polák, jehož při rozhovoru doplňoval Ondřej Málek, baskytarista Jelenů.

Můžeme to zopakovat - váš debut Světlo ve tmě získal platinu, odehráli jste spoustu koncertů, jak na turné, tak na festivalech, získali jste cenu Anděl za objev roku a tak dále.

Jindra Polák: Hrajeme všude, kde je o nás zájem. Úplně první bylo naše společné turné s Divokým Billem, kde jsme vystoupili jako předskokani. Poté jsme absolvovali šňůru dvojkoncertů s Nebem a následně vlastní premiérovou podzimní tour po velkých městech, kterou jsme teď pro velký zájem posluchačů rozšířili ještě o osm koncertů v regionech. Lidi se baví, poslouchají, tancují a zpívají, někteří na nás byli i popáté. Je to radost

Základem vašeho úspěchu je jistě fakt, že jste si jako kapela sedli, protože tohle nebývá vždycky samozřejmostí.

Jindra Polák: Nebývá. My jsme si ale s kluky lidsky sedli skoro až zázračně, nemáme mezi sebou žádné hádky, neprožíváme žádné ponorky, čemuž se občas někdo z branže diví. Nic se mezi námi nezměnilo ani poté, co jsme společně strávili léto v jedné dodávce.

Ondřej Málek: Říkám, že když jsme spolu, tak prožíváme jenom samé pěkné a příjemné věci, takže není důvod ke špatné náladě. Pokaždé, když se sejdeme, je super atmosféra a sranda. Pražáci mají vždy plno historek z Prahy, my zase z vesnice.

Co na to vaše okolí, že jste věčně někde na cestách, jak to zvládá?

Ondřej Málek: Ano, naše rodiny malinko trpí, protože vedle koncertování normálně pracujeme a někteří kluci ještě studují, takže volného času je opravdu málo. Kdyby se ale náhodou někdy stalo, že bychom si začali muzikou vydělávat, bylo by to fajn.

Jindra Polák: S tím souhlasím. Tím pádem bychom měli víc času věnovat se výhradně muzice a samozřejmě také rodině, která teď dostává zabrat.

K tomu, aby se člověk mohl hudbou živit, je třeba, aby se více prodávaly desky, aby se ještě více chodilo na koncerty…

Jindra Polák: Na téhle materiální úrovni, o které mluvíte, bylo od začátku naším cílem, aby si kapela na sebe vydělala tak, abychom ji nemuseli dotovat z rodinných rozpočtů, a to se myslím povedlo. Letos to vypadá, že bychom si mohli hudbou i přivydělat něco navíc. Nicméně hudbu děláme pro radost, a pokud ji publikum z naší hudby cítí, je to pro nás obrovská motivace a velký závazek.

Ondřej Málek: Přesně tak, vždycky jsme to chtěli, hrát pro lidi co nejvíc. Občas se někdo zeptá, jestli nás neštve to neustálé trmácení po republice. No absolutně ne, protože takhle jsme to vždycky chtěli, kvůli tomu jsme kapelu dávali dohromady. I s vědomím toho, že to nebude vždycky snadné.

Kromě turné, které potrvá do konce března, pracujete na materiálu na novou desku, je to tak?

Jindra Polák: Je, máme v plánu ji vydat v září.

Ondřej Málek: Přes zimu, kdy jsme si dopřáli koncertní volno, jsme ji natáčeli u nás v Přibyslavi v kostele.

Jindra Polák: Původně jsme jeli natáčet jenom varhany, ale protože je v tamním kostele úžasná akustika a atmosféra, nahráli jsme tam nakonec spoustu dalších věcí - kytary i zpěvy… Pro kluky je to domácí prostředí, my ostatní jsme jej ale během pár dní také pojali skoro za vlastní.

Ondřej Málek: V kostele se mi zpívá líp než ve studiu - prostě se tam cítím uvolněněji. Je to asi proto, že chodím do kostela odmalička.

Jak daleko jste s novým materiálem?

Jindra Polák: Písničky máme roztočené v různých fázích. V těchto dnech jsme vyšli ven s novým singlem Vlčí srdce, což je píseň především o svobodě, ale i o tom, že zároveň chceme všichni někam patřit. Stala se mimochodem takovou neoficiální hymnou našeho podzimního turné. Doprovází ji animovaný videoklip, který nám udělaly dvě studentky Fakulty umění a designu Vysoké školy J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Katrin Bittnerová a Ivana Beranová. Zapojily se totiž do soutěže pro fanoušky - již jsme vyhlásili na podzim -, aby nazpívali své verze Vlčího srdce. Ony se ale k písni „vyjádřily" vizuálně, navrhly k ní v animované podobě několik vteřin videa, což s nám zalíbilo natolik, že jsme se s nimi dohodli na spolupráci.

Odlišují se nové písničky od vaší dosavadní tvorby?

Jindra Polák: Myslím, že ve výsledku budou kompaktnější a živější, a to právě díky tomu, že máme za sebou spoustu odehraných koncertů. Člověk prostě může zkoušet, jak chce, ale nejvíc se stejně sehraje na pódiu.

Ondřej Málek: Textově se na nich podílel převážně Jindra, muziku děláme dohromady.

Jindra Polák: Nečekejte žádné radikální změny, druhou deskou budeme navazovat na tu první, jen se ji snažíme více zvukově obohatit. Pořád to ale bude Jelen – na albu budou pomalé i rychlé písničky, zádumčivé i veselé, tak jako doposud. Všechno jsou to písničky složené z pocitů, co zažíváme. Celkově by se v nich měla odrážet radostná atmosféra.

Říká se, že druhé album je stěžejní, protože má obhájit to první. Je to stresující pocit?

Jindra Polák: Hudba není sport ani žádná jiná soutěž, takže ani ne. Za sebe musím říct, že si za všemi novými písničkami stojím a mám z nich hroznou radost. Myslím si, že budou adekvátními nástupkyněmi těch z první desky.

Nový materiál už představujete i v rámci turné?

Jindra Polák: Ano, některé písně jsme dokonce hráli už na podzimních koncertech. Zazní samozřejmě i na letních festivalech, které se nám pomalu začínají hromadit (například Rock for People, Kryštofkempy, Sázavafest či studentské Majálesy). Díváme se na to tak, že debutovým albem Světlo ve tmě uzavřeme jednu éru kapely, na niž budeme dál navazovat. Neznamená to ale, že bychom se chtěli starších písniček vzdát - to vůbec ne. Jen je prostě na vystoupeních promísíme s těmi aktuálními, protože život běží, nelze ustrnout na jednom místě.

Čtěte také: Lídr kapely Jelen: Akustická hudba? Lidi zase objevují její kouzlo