„Téma celé hry je pro mě krásné. Spojuje romantiku, lásku, neštěstí, smrt,“ uvedla Čermáková. Původní předloha se podle ní stala jen inspirací pro konečnou verzi textu. „Nechtěli jsme, aby hlavní postava muzikálu byla prostitutka, jako je tomu v románu.

Využili jsme naopak motivu vztahu starší ženy k mladšímu muži. Paradoxně já i obě hlavní představitelky Markéty máme stejnou osobní zkušenost. Vyprávíme ten příběh očima muzikantů, členů kapely, která také na jevišti interprety živě doprovází. Stojíme o to, aby byl muzikál přitažlivý i pro mladé diváky,“ prohlásila režisérka, která v divadle Ta Fantastika režírovala i činoherní představení 8 žen.

Na přípravě libreta se s ní výrazně podílel dramatik a spisovatel Karel Steigerwald, s nímž například Čermáková v poslední době připravila také inscenaci jeho hry Horáková x Gottwald. „Bavilo mě hledání současnosti v textu. To se mi zdálo nejzajímavější na celém zpracování,“ řekl respektovaný tvůrce. „Hlavními tématy jsou láska a neštěstí. Láska, která se nemůže uskutečnit z nějakých vnějších důvodů a postupně přechází v neštěstí.

Dáma s kaméliemi je vlastně velmi tragická postava, která se vzdá lásky k muži, protože ho miluje. Tohle všichni lidé znají a zažívají, a proto by to pro diváky mělo být velmi zajímavé téma, které je ale podáno s humorem a šarmem,“ doplnil Steigerwald.

Bílou střídá Basiková

Titulní postavu Markéty budou alternovat Lucie Bílá a Bára Basiková, kterou prý příběh zasáhl silnou romantickou linkou. „Také mě zaujalo, že je zasazen do současnosti a hlavní hrdinka je zpěvačka. V celém projektu je mnoho lákavých věcí a především to, že se hraje v Divadle Ta Fantastika. Je to příjemné prostředí a spousta skvělých a zajímavých lidí,“ sdělila Basiková.

V roli Adama (románového Armanda Duvala) se představí Vojtěch Dyk a Miloslav König. Markétina movitého přítele a producenta Barona ztvární Kamil Střihavka a Václav Noid Bárta, showbyznysem protřelou kamarádku Sabinu vytvoří Dáša Součková a Helena Dytrtová. Pro Michala Pavlíčka je Dáma s kaméliemi už třetí muzikál, který napsal pro Ta Fantastiku. „Koncepce hudby není tak extrémní jako v mých předchozích muzikálech Excalibur nebo Obraz Doriana Graye. Hudba, kterou jsem vytvořil pro Dámu s kaméliemi, je sentimentálnější, přímočařejší a emotivně laděná do melancholické polohy,“ dodal Pavlíček.