Téměř stoleté kino stojí vedle Vršovického zámečku v dnešních Heroldových sadech. Desítky let je nevyužívané, vnitřní prostory zejí prázdnotou. Prvorepublikový dům prošel celkovou rekonstrukcí v roce 2007, za kterou radnice Prahy 10 zaplatila 31 milionů, poté se jeho dveře zase na dlouhých deset let zavřely.

Budova kina dosud není kvůli chybějící vzduchotechnice a dalším nezbytnostem zkolaudovaná. Nyní se zdá, že Praha 10, která ji má ve své správě, počítá s jejím otevřením.

Náklady na dokončovací práce jsou vyčísleny na 30 milionů

„V rozpočtu na tento rok jsou na dodělávky domu peníze vyčleněné. Ještě letos chceme vyhlásit veřejnou soutěž, doufám, že práce začnou do konce roku. Stavební povolení na to už existuje," informoval Deník zástupce starosty Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09).

Podle opoziční zastupitelky Prahy 10 Lucie Sedmihradské (Vlasta 10) jsou náklady na dokončovací práce v rozpočtu vyčísleny na 30 milionů korun. „Když spočítám celkové náklady, tak s předpokládanými 30 miliony by radnici obnova budovy přišla na 65 milionů korun," zamýšlí se Lucie Sedmihradská. Během posledních deseti let, co se v budově bývalého kina nic nedělo, stála radnici jeho údržba asi čtyři miliony korun.

Kino vystřídá multifunkční centrum 

I kdyby se dům postavený architektem Bohumilem Hrabětem ve stylu art deco skutečně dočkal otevření, filmy se v jeho prostorách promítat už nebudou. „Chybí tam promítací zařízení, takže kino tam nebude," konstatuje Tomáš Pek.

Kino vystřídá takzvané multifunkční centrum s širokou škálou využití od koncertů a výstav po komerční akce. Podle místostarosty by se do objektu na čas mohl přesunout i soubor Strašnického divadla, zatímco jeho budova v ulici Solidarity by se opravila. Zašlou slávu kina už bude ale připomínat pouze názvem Bio Vzlet.

Multikino Ládví patří soukromému investorovi 

Štěstí na důstojnou obnovu pravděpodobně nebude mít Multikino Ládví, bývalé kino Moskva, v Praze 8, které by letos oslavilo čtyřicet let od svého vzniku.

Od minulého roku už nepromítá. Patří soukromému investorovi, který provozuje síť supermarketů a předpokládá se, že jednu z prodejen umístí i sem. Vyloučená není ani demolice.

Nápad proměny kina v supermarket se nelíbí obyvatelům osmičky

„Naposled nám bylo investorem prezentováno, že by tam měl vzniknout supermarket. Přiznám se, že taková představa se mi moc nelíbí, ale jako radnice s tím nemůžeme nic dělat. Vše ztroskotalo na parkovacích místech. Majitel si myslel, že parkovací plochu umístí na pozemky městské části, ale to nepřichází v úvahu," vyjádřil se k situaci multikina místostarosta Prahy 8 Petr Vilgus.

Od té doby radnice vyčkává, zda investor přijde s novým plánem. Nápad, že by se multikino proměnilo v supermarket, se nelíbí ani obyvatelům Prahy 8. Podobných prodejen je v okolí totiž hned několik.

V Praze zaniklo několik stovek původních malých biografů 

Budova postavená v duchu brutalismu by podle místostarosty mohla sloužit například jako kulturní dům pro společenské události, odkoupit ji však radnice nezamýšlí.

Po nástupu multikin zaniklo v Praze několik stovek původních malých biografů. Zachovalo se jich jen pár, například Aero na Žižkově, Atlas na Florenci, Ponrepo či Lucerna v centru města.

Ze zaniklých kin jsou herny i tržiště 

V nedávné době bylo obnoveno například Kino Pilotů ve Vršovicích. Některé biografy byly proměněny na divadla, například kino Blaník na dnešní Studio Dva na Václavském náměstí nebo Studio Ypsilon na Národní třídě.

Většinu ze zaniklých kin ale potkal o mnoho horší osud, jsou z nich herny, bowlingové dráhy či tržiště. Například bývalé legendární kino Bio Illusion z roku 1926 je dnes takzvaným zážitkovým prostorem, ve kterém se konají kabaretní show.

Zůstalo už jen pár biografůAby malá kina mohla sloužit, tak by museli být diváci. A ti chybí. Proto se kina také v minulosti zavírala, protože nebyli lidé, kteří by do nich chodili. Zůstalo jich jen pár, například kino Lucerna, jedno z nejstarších kin, nebo Světozor. Kupodivu bylo nedávno obnoveno i Kino Pilotů. Budoucnost malých kin ale nevidím dobře. Třeba na Žižkově bývalo asi sedm biografů, dnes je tam jediné kino Aero, jinak všechny zanikly. Lidé raději chodí do multikin. Smysl filmů se změnil. Jako by mladí některým starým příběhům nechtěli rozumět.
close MIROSLAV ČVANČARA, historik biografů, spoluautor knihy Zaniklý svět stříbrných pláten info Zdroj: Deník zoom_in

Malá kina se mají podporovatPokud jsou kina, která ještě promítají, tak to je například v Praze 2 kino Mat, v němž diváci mohou zhlédnout třeba i kvalitní dokumenty. Kino Mat je v soukromých rukou, ale snažíme se s jeho majiteli spolupracovat. Můžeme jim pomoci například s propagací nebo můžeme nabízet třeba výhody pro členy klubu Dvojka pro přátele kultury. Začali jsme s tím až v druhé půli minulého roku, takže máme kus práce ještě před sebou. Osobně si myslím, že se malá kina mají podporovat, aby nemizela tak rychle ze scény. Jinak Praha 2 ve své správě žádné klasické kino nemá.
close JAROSLAV ŠOLC, radní Prahy 2 pro oblast kultury info Zdroj: Web OSB Praha 2 zoom_in  

Čtěte také: Divadelní projekt The Trial zaplní opravované Kino 64 U hradeb