Na tomto místě s výhodnou polohou založil už v roce 1840 pražský obchodník Vincenc Josef Rott železářství, ve kterém se prodávaly nejen hřebíky, ale například i součástky do hodin, hodinářské a hudební nástroje.

V té době možná netušil, že se tento obchod stane charakteristickým znakem centra, které si oblíbí Pražané a turisté, a že se v něm bude původní sortiment prodávat přes 150 let.

„I pro Vincence Josefa Rotta jistě platí slova, kterými Honoré de Balzac hodnotí talentovaného obchodníka jako muže vynikajícího neobyčejným nadáním, který je člověkem jako každý jiný, jenž je jiný,“ vypráví historik Ivan Brož.

Pražský primát

Šikovnému Rottovi se dařilo a s úspěchem si vedli i jeho potomci, kteří firmu po desítkách let převzali. Na konci devatenáctého století syn Ladislav přikoupil několik sousedních domů, zbořil je a na jejich místě nechal postavit dnešní dům.

Až v nedávné době se zjistilo, že tento muž před více než 110 lety navrhl pražským radním projekt stavby podzemní dráhy v Praze. Se smělými plány neuspěl.

Dům zažil po svém vzniku několik přestaveb, z nichž bylo při jedné v roce 1897 pokryto jeho průčelí freskou podle námětů Mikoláše Alše. V roce 1923 vznikla v domě prodejní hala s první sklobetonovou kopulí v Praze.

Dnes se tu najíte

Zlaté období zažívala prodejna za první republiky. Zákazníci zde koupili zhruba 70 tisíc druhů zboží od malých šroubků až po kompletní zařízení pro řemeslné dílny. Obchod měl 21 oddělení se 170 zaměstnanci. Denně se tu několika tisícům lidí prodalo zboží o objemu šesti vagonů.

Dobrou pověst obchodu nezničilo ani socialistické vlastnictví po znárodnění. Železářství zde fungovalo i po roce 1989, kdy si dům koupili potomci původních majitelů. Obchod se však neudržel a již v roce 1996 zde začal fungovat exkluzivní Dům lahůdek. Ten skončil činnost již po třech letech. Od začátku tisíciletí zde byla prodejna skla a porcelánu a v části domu hotel. Letos v dubnu tu otevřel restauraci proslulý americký řetězec Hard Rock Café.