„Zní to docela vznešeně, že jo? Zvu všechny 28. února do foyeru pražského Divadla Bez zábradlí, kde asi dvě desítky svých volovin vystavím," uvedl skladatel, textař, muzikant, zpěvák, výtvarník a humorista, který 7. února oslaví pětasedmdesátiny.

Nejhranější je např. Jožin z bažin 

„V žádném případě ještě nebilancuji. Nemám čas, možná se k tomu dostanu na smrtelné posteli," dodal humorista, jehož celoživotní krédo zní: Lepší špatná kapela, než dobré zaměstnání.

Mládkovy písničky svého času zlidověly, zpívaly si je i děti ve školkách. Podle informací Ochranného svazu autorského (OSA) jich má k dnešku na kontě 656. „Nejhranějšími jsou Jožin z bažin, Medvědi nevědí, Zkratky, Švadlenka Madlenka, Neopatrný křeček, Prachovské skály, Jez, Brno je zlatá loď a Šmudla Rudla," řekla mluvčí OSA Šárka Chomoutová.

Zdeněk Svěrák napsal pro Mládka si patnáct textů 

Málokdo však ví, že autorem některých textů byl v počátcích jeho tvorby Zdeněk Svěrák. Ten totiž kdysi otextovával písničky, některé pod pseudonymem Emil Synek, i k dechovce. Pro Mládka jich napsal asi patnáct.

„Bylo to v jeho začátcích, kdy se svými poněkud drzými texty nemohl prorazit. Rozuměli jsme si a protože máme společného ducha, pomohl jsem mu a napsal texty Švagr má bagr, Láďa jede lodí, Mravenci v kredenci či Dívka s modrou matrací," řekl populární cimrmanolog.

Spolupráci s jinými autory se nebránil

„Snažíme se se Zdeňkem Svěrákem zviditelnit naše společné písničky. Natočili jsme i speciální CD Mládek zpívá Svěráka a naopak, ale lidi si často i dál myslí, že všechno, co zpívám, je jen moje.

Kvůli zpestření repertoáru jsem se od počátku Banjo Bandu nebránil spolupráci s jinými autory, ale spíš jsem přebíral melodie. Cizí texty jsem akceptoval jen výjimečně, ty Svěrákovy mi nejlépe šly 'do pusy'. A jak došlo k naší spolupráci? Ukecal jsem ho," komentuje to dnes Mládek.

Posluchače baví především jeho humor v textech

Spousta jeho písniček se uchytila i v zahraničí. „To ale nedokládá mé obchodní schopnosti. Některé, samozřejmě nejvíc vtíravý Jožin z bažin, se mimo republiku rozšířily jen díky internetu. Kdyby vše záviselo jako dřív jen na agenturách a manažerech, svět by zůstal tragicky ochuzen. Dneska si už i eskymáci nedovedou život bez Jožina představit, což jsem se dozvěděl z vyprávění cestovatele Tomáše Poláčka," podotkl Mládek.

Posluchače baví především jeho humor v písňových textech. Ovšem málokdo si uvědomí, že Mládek je i vynikajícím hráčem s českým jazykem. Už koncem 70. let to rozebrali lingvisté z Ústavu pro jazyk český a zařadili ho do linie moderní české kultury vedoucí od textů Voskovce a Wericha k tvorbě Jiřího Suchého. Přitom jako školák neměl Mládek český jazyk v oblibě. "Češtinu jsem nenáviděl, radši jsem měl i matematiku," řekl muzikant, který koncertuje i nyní se svým Banjo Bandem jako za mlada.

Čtěte také: K rudým trenýrkám nad Hradem se vyjádří herci i právníci