Pokaždé, když se britský bluesman John Mayall se svou kapelou Bluesbreakers vrátí do České republiky, vystupuje na menším místě. Z brněnské Haly Rondo se přes velký sál Lucerny a nuselskou Folimanku dopracoval až do klubu Retro Music Hall na Vinohradech, kde v pondělí odehraje svůj bezmála šestý český koncert.

Soudě dle návštěvnosti minulých vystoupení však lze předpokládat, že věrní fanoušci najdou cestu kamkoli, kde „kmotr bílého blues“ a jeho „bluesoborci“ zakotví.

Přede dvěma lety byl John Mayall vyznamenán anglickou královnou, a věru by se nenašlo mnoho hudebníků, kteří by si Řád britského impéria zasloužili víc než on. Ne snad, že by hrál nejlepší blues ze všech (i u nás se lidé dělí na dva tábory – ti, kteří ho považují za krále, a ti, kteří si o něm myslí, že je vykopávka). Ale málokdo dokázal inspirovat a vychovat tolik skvělých muzikantů jako tento nadaný výtvarník, slušný kytarista a pianista, nezaměnitelný zpěvák a fenomenální hráč na foukací harmoniku.

Učitel hvězd

Jeho neustále se proměňující kapelou Bluesbreakers prošly (podobně jako sestavou Alexise Kornera Blues Incorporated) desítky skvělých hráčů, z nichž se postupem času staly hvězdy přerůstající svého učitele. V roce 1965 pomohl Eriku Claptonovi překlenout období, v němž se odpoutával od příliš popových Yardbirds a začal pomýšlet na nekompromisní exhibice se superskupinou Cream.

Album Bluesbreakers With Eric Clapton z července 1966 patří k naprosté klasice, stejně jako o rok starší deska A Hard Road s kytarovými sóly Claptonova nástupce Petera Greena. Stejně jako Clapton, i Green dal Mayallovi košem hned poté, co díky úspěchu jejich společného projektu stoupl v kurzu. Spolu s dalším „bluesoborcem“ Mickem Fleetwoodem založil skupinu Fleetwood Mac a zbytek je historie.

Přestože jsou desky Johna Mayalla brány spíše jako přestupní stanice než milníky světové hudby, nutno přiznat, že spoluhráče si uměl vybírat dokonale. Po Peteru Greenovi vzal do party devatenáctiletého kytaristu Micka Taylora, jenž mu záhy utekl k Rolling Stones. Jeho „výchovou“ prošli i baskytaristé Jack Bruce a Andy Fraser či pozdější členové kapely Canned Heat Harvey Mandel a Larry Taylor. Svůj čich na nové talenty Mayall neztratil ani v 80. letech, kdy do jeho sestavy přibyli kytaroví kouzelníci Walter Trout a Coco Montoya (oba se dnes mohou pyšnit slibně rozběhnutou sólovou kariérou).