Vydavatelství Supraphon vydalo v prestižní 3CD edici Zlatá kolekce pod názvem Jiří Suchý – Kdykoliv, kdekoliv výběr nahrávek z jeho písňové tvorby od 60. let do současnosti.

Suchý dostal k narozeninám CD 

„Ještě nikdy jsem nedostal k narozeninám film," řekl  Suchý k projektu, který vznikl v produkci neziskové organizace Zámek Liteň. Vondrák už o něm natočil dokument Jiří Suchý… v takový krásný společnosti a jeden z dílů seriálu Básníci Evropy.

K hudebnímu supraphonskému dárku jubilant uvedl, že první disk by nazval Zlatá šedesátá léta. Druhé CD obsahuje písničky ze 70. a 80. let, kdy byl Suchý komunistickým režimem zakazován, a třetí nabízí reprezentativní výběr z nahrávek, které vznikaly po roce 1990 až do letošního roku.

Spolupracovál s Uhlířem i Pavlíčkem 

„Převážně zaznamenávají moji spolupráci s tvůrci mimo divadlo Semafor," dodal. Posluchači tu naleznou i překvapivé interpretace: předělávky z tvorby Voskovce a Wericha, písně s texty Josefa Kainara či bývalého ministra kultury Pavla Dostála, americké swingovky a skladby trampa Kapitána Kida.

Píseň Polykač mečů vznikla ve spolupráci s Jaroslavem Uhlířem, skladba Klaustrofobik je z kolekce písní věnovaných duševním chorobám a písnička Kdykoliv, kdekoliv z televizního seriálu s hudbou Michala Pavlíčka. Zazní tu i americké gospely včetně spirituálu Když je mi nejhůř, který napsal v roce 2002, kdy mu povodeň zničila semaforskou scénu v Karlíně.

Na CD zazní i Pramínek vlasů

„Narozeniny tak oslavím vlastně pracovně, protože ta práce je pro mě na tom to nejpříjemnější," podotkl Suchý. „Zazpívám si například písničky, které jsem chtěl zpívat, ale dopřáno mi to nebylo, protože jsem je věnoval někomu jinému," dodal.

Nejstarší oficiální nahrávkou je mezi 75 tituly zlidovělý Pramínek vlasů z ledna 1961. Bonusem je parafráze Sardinky dvojice V+W z roku 1949, v níž se osmnáctiletý interpret sám doprovází na banjo.

Suchý uvede zakázanou hru 

Na domovské scéně uvede Suchý koncem října premiéru hry Skleněné prkno, která byla kdysi zakázána. „Napsal jsem ji už dávno, ale mezitím tak zestárla, že jsem víc než polovinu musel přepracovat," vysvětlil Suchý. Na konec dubna, kdy uplyne 90 let od vzniku první hry Osvobozeného divadla Vest Pocket Revue Voskovce a Wericha, připraví, jak řekl, „zdivadelněný koncert".

Jiří Suchý obohacuje českou kulturu svou tvorbou přes 60 let. Má na kontě přes 1300 písňových textů a je autorem více než 120 divadelních her a revuálních představení. Podílel se na vzniku řady filmů, k některým napsal námět, scénář, texty písní, složil hudbu či si v nich zahrál. Je znám v autorské dvojici s Jiřím Šlitrem a po jeho smrti v roce 1969 s Jitkou Molavcovou, s níž vystupuje dodnes.

Čtěte také: Pražský Minor uvede Holičkovu inscenaci Divadlo!