Po titulu současné autorky Mariny Carr, která je zařazována mezi velké dramatiky, jako je například Martin McDonagh (hry Osiřelý západ, Pan polštář, film V Bruggách), sáhl při vstupu do nové sezony – v níž oslaví 45 let své existence – pražský Činoherní klub.

Režisér Martin Čičvák tam s herci nastudoval inscenaci dramatu U kočičí bažiny, při jehož psaní vycházela Carr z mistrovského díla zobrazení ženské duše, Eurípidovy antické tragédie Médeia. Jeho postavy rozvinula, děj přenesla do současného Irska a okořenila jej humorem, i když má příběh tragické finále.

Veseláhra o smutku

Jak poznamenal Frank McGuinness, irský dramatik, Kočičí bažina je hra o smutku. Proto musí být veselá. Je to hra o nenávisti, a proto je
v jejím centru láska.

„Je to pozoruhodný kus, na jevišti může být velmi působivý,“ prohlásil jeden ze zainteresovaných, herec Vladimír Kratina.

Rehabilitovat skvělou herečku

Vedle něj a Matěje Dadáka tomuto představení dominují v ústředních rolích ženy. Tu nejzásadnější, Hester Swanovou, která ztrácí během jediného dne muže, dítě, domov a tím pádem i vůli žít, ztvární Veronika Žilková. „Její jméno se v poslední době hodně objevovalo v bulvárních plátcích. Proto teď doufám, že Veroniku bude tento příběh rehabilitovat jako skvělou herečku. Odvádí v něm jeden ze svých velkých hereckých výkonů,“ sdělil ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Z dalších žen se mohou diváci těšit na Gabrielu Vránovou, pro niž bude účast ve „společnosti koček“, jež se podle režiséra Čičváka „vzájemně štípou a zároveň jsou sexy“, vůbec prvním hostováním na jevišti této významné pražské scény, dále na Johanu Krtičkovou v alternaci s Klárou Šabakovou, Ivanu Wojtylovou, Lenku Skopalovou, Mariku Šoposkou a dvě desetileté holčičky.

„Ve hře má velký prostor hudba Petra Kofroně – tichounce kdesi v dálce zaznívá, vítr ji přináší,“ doplnil Čičvák.

Premiéra je ohlášena na pondělí 14. září.