První představuje výběr ze sbírky Jiřího a Běly Kolářových, druhá uvádí tvorbu významného malíře Josefa Šímy.
Komorní soubor 22 obrazů Josefa Šímy zahrnuje druhou polovinu umělcova tvůrčího období. Výstava obsahuje zejména zápůjčky ze soukromých sbírek, většinou je tedy veřejnost nikdy neměla možnost vidět pohromadě.
„Podnětem k uspořádání výstavy byl pouze jeden obraz. Konkrétně Šímův obraz Země-světlo z roku 1967, který byl donedávna majetkem francouzského psychoanalytika Jean-Bernarda Pontalise," sděluje kurátor výstavy Karel Srp. Podle jeho slov patří tento obraz k životním dílům Josefa Šímy, protože zahrnuje všechny motivy, kterými se umělec celý život zabýval. „Na výstavě jsme proto dále sdružovali díla, která byla východiskem k tomuto obrazu," vysvětluje Srp.
Josef Šíma: Země - světloNová výstava v pražském Museu Kampa.
Představuje díla malíře Josefa Šímy, která vznikla zejména ve druhé polovině umělcova tvůrčího období, tématem je Šímovo specifické zobrazení snové krajiny.
Součástí je 22 obrazů ze soukromých sbírek, které dosud nebyly vystaveny.
K vidění je do 28. června, denně od 10 do 18 hodin.
Druhá jarní výstava v Museu Kampa připomíná sté výročí narození Jiřího Koláře, který je u nás známý zejména jako básník a výtvarník, v tomto případě je však uveden jako vášnivý sběratel. Expozice zahrnuje na čtyřicet nejzajímavějších děl ze sbírky, kterou shromáždil se svojí manželkou Bělou.
„Paní Meda Mládková získala před několika lety kolekci českého a zahraničního výtvarného umění, které manželé Kolářovi během svého života nashromáždili. Na konci života totiž tento soubor za nízkou cenu Medě Mládkové prodali," sděluje Jiří Pospíšil, člen správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových. Další části sbírky zůstaly v Národní galerii, v Galerii hl. m. Prahy a v majetku rodiny.
Silné zastoupení Skupiny 42
Kolekce ze sbírky Jiřího Koláře je pestrou škálou výtvarného umění jsou v ní zastoupeny grafické listy Albrechta Dürera či Václava Hollara, sochy Josefa Myslbeka či Josefa Mařatky, kresby Josefa Čapka, Toyen nebo Františka Kupky a mnohé další. „Nechybí ani díla Bohumila Kubišty nebo Josefa Špály. Velmi silně je rovněž zastoupena Skupina 42, jejím členem Jiří Kolář byl, ač jako básník," říká kurátor výstavy Jiří Machalický.
Jiří Pospíšil představil v rámci zahájení nových výstav také program, který bude v Museu Kampa následovat v dalších měsících. Už v polovině dubna zde například otevřou výstavu, která uvede díla českého skláře a výtvarníka Vladimíra Kopeckého. Následovat ji bude letní expozice obrazů Františka Kupky.
„Připravujeme výstavu s názvem František Kupka a Lilly Lonngren. Jak je známo, Meda Mládková zakoupila před dvěma lety od paní Lonngren Kupkovu sbírku obrazů, kreseb a dokumentů, a my nyní chceme vůbec poprvé kompletní soubor i s doprovodným analytickým textem kurátora Karla Srpa představit," sděluje Pospíšil.
Vedle této výstavy se v letních měsících v Museu Kampa uskuteční také filmový festival Juniorfest, který připomene letošní šedesáté narozeniny televizního pořadu Večerníček.
Výběr ze sbírky Jiřího a Běly KolářovýchNová výstava v Museu Kampa, koná se při příležitosti stého výročí narození českého umělce a sběratele Jiřího Koláře.
Zahrnuje například díla Pietera Breughela, Lucase Cranacha, Josefa Čapka, André Deraina, Alena Diviše, Michala Dobeše, Františka Foltýna, Františka Grosse, Vasilije Kandinského, Kamila Lhotáka, Kazimíra Maleviče a dalších. Ve sbírce, kterou spravuje Museum Kampa, jsou zastoupeny grafické listy starých mistrů, sochy představitelů moderny i tvorba umělců počátku 20. století a meziválečného období.
Nechybí ani kolekce členů skupiny 42, jejímž členem Jiří Kolář byl.
K vidění je do 1. června, denně od 10 do 18 hodin.