Poslavnostním zahájení, které proběhne ve středu 5. březnav osvětleném kostele sv. Anny, v Pražské křižovatce odstartuje festivalový maraton uvedením prvních festivalových snímků v pražských kinech Lucerna a Světozor.

Až do poloviny dubna pak festival poputuje napříč republikou s celkem 138 dokumenty z téměř čtyřiceti zemí světa. Zatímco loňské ročníky představily přibližně 1200 snímků, na letošní rok se jich přihlásilo již 1500.

Festival slaví deset let

„Jeden svět se vždy snažil být aktuální, reagovat na klíčové události ve světě a věnovat se tématům, která byla podstatná pro Českou republiku. V letošním roce bude program festivalu výrazně reagovat na některé klíčové události roku 2008. V tomto roce se slaví 60. výročí přijetí Všeobecné deklarace lidských práv na půdě OSN, v Číně se bude konat olympiáda, Česká republika se bude intenzivně připravovat na předsednictví EU, jemuž bude předcházet předsednictví francouzské,“ říká ředitel festivalu Jeden svět Igor Blaževič.

Během devíti let své existence se Jeden svět, organizovaný společností Člověk v tísni, vyvinul v největší „lidskoprávní“ filmový festival v Evropě, v roce 2007 získal Čestné uznání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům.

Soutěžní kategorie

K festivalu již tradičně patří soutěžní klání. O cenu za nejlepší film a cenu za nejlepší režii se v hlavní soutěži utká 16 filmů. Letošní premiérou v této kategorii bude nesestříhaná režisérská verze dokumentu Občan Havel, jejíž vznik nese jména dvou autorů – Pavla Kouteckého a Miroslava Janka. Režiséři nahlížejí do zákulisí politických i soukromých dramat bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Ze zahraniční tvorby slibuje silný zážitek například americký snímek Ohnivé jezero zabývající se otázkou legitimizace potratů. Film s názvem Autobus je zase atypickou cestou po současné Brazílii a ukazuje mentalitu obyčejných Brazilců.

Do hlavní poroty usedne letos například známá německá dokumentaristka Ulrike Franková, dánská režisérka Eva Mulvadová i francouzský experimentální tvůrce Jean-Gabriel Périot, jehož film I kdyby se provinila… získal na loňském Jednom světě Cenu za nejlepší krátký film.

V porotě nebude chybět ani významný český dokumentarista Jan Šikl, který se několik posledních let věnuje zpracovávání dokumentárního cyklu Soukromé století, založeném na soukromých rodinných archivech.

O Cenu primátora hl. m. Prahy bude soutěžit kategorie krátkých forem, která mimo jiné přestaví experimentální a animované filmy s tematikou lidských práv. Jedinečná soutěžní kategorie Máte právo vědět, soutěžící o Cenu Rudolfa Vrby, má svými snímky upozornit na známá nebo zamlčovaná témata týkající se lidských práv.

Více se dočtete v příloze Jeden svět 2008, která vychází vestředu 5.3.v Deníku.