„Je to výborná hra s naprosto zajímavým a originálním námětem, dnes velmi smutně aktuálním, a tím je Alzheimerova choroba. Autor však toto téma pojal nikoli depresivně a tíživě," řekl na dnešním setkání režisér Smoček, pro kterého jde o desátou režii na této komorní scéně. On sám se s tímto onemocněním setkal u jednoho ze svých přátel, který ho po letech vůbec nepoznával.

Jako Rubikova kostka


"Tato moje zkušenost mi velmi prospěla. Je to totiž o lidském mozku. Když je nějakým procesem poškozen, vznikají zvláštní až neskutečné situace, připomínající Rubikovu kostku," vysvětlil.
Stará žena srazí autem muže, který je podobný jejímu zesnulému manželovi. Je už opravdu nesvéprávná, jak říká její synovec? Anebo je všechno úplně jinak? A tak se v tomto textu skutečnost skládá do nečekaných a dojemných obrazců nesmrtelné lásky.

Česká premiéra v Brně 

Pardál měl světovou premiéru před deseti lety v prestižním vídeňském Divadle Kammerspiele der Josefstadt. Českou premiéru měl v roce 2011 v brněnském Studiu Marta. Mitterer v něm rozvinul postavu ze své předchozí hry Sibiř, ale umožnil jí, aby překročila mříže svého žaláře. Na svobodě však zjišťuje, že novým vězením je stárnoucí tělo a novým bachařem jeho nemoc, která neustále přepíná tlačítka na "dálkovém ovladači" jeho mysli.
"Poprvé jsem spolupracoval s Janou Štěpánkovou v roce 1962, na pódiu jsme se tak setkali po pětapadesáti letech," uvedl František Němec. "Hra mi zpočátku připadala jako komedie, až pak jsem zjistila, že to je jinak," uvedla Štěpánková. Nediví se, že diváci tento složitý text vnímají jako detektivku.

Podle dramaturga Pavla Ondrucha je tato role pro Františka Němce už pátou v Ungeltu. Jana Štěpánková vystoupí koncem listopadu ze Zlatou Adamovskou v 350. repríze inscenace Na útěku, od jejíž premiéry uplyne osm let.