"Zpráva o mém ocenění Granátovou hvězdou v roce mého životního jubilea mě nesmírně potěšila," uvedl Klánský, který letos 13. května oslaví sedmdesátiny. "Považuji za velkou čest být ve společnosti dvou tak velkých osobností našeho hudebního života, které získaly toto ocenění přede mnou - profesorky Zuzany Růžičkové a paní Soni Červené. Velmi si tohoto významného ocenění vážím," dodal.

Správní rada BHF se rozhodla Klánského ocenit nejen pro umělecké kvality, ale zejména za jeho pedagogickou práci. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, v roce 1997 se stal vedoucím katedry klávesových nástrojů a nyní zde převzal funkci děkana. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu. Vedl také mistrovské kurzy v Dublinu a Bad Sulgau.

Květnový recitál Klánského nabídne díla Fryderyka Chopina. Za 'chopinistu' v mezinárodním měřítku bývá označován už od roku 1970, kdy se jako dvaadvacetiletý probojoval do nejužšího finále chopinovské soutěže ve Varšavě. "Hodnotit vlastní interpretaci mi samozřejmě nepřísluší. Snažím se ukázat svůj duševní svět, svůj pohled na Chopinovu hudbu, ale posluchač musí říci, zda jsem ho přesvědčil a potěšil. Je to ten krásný trojúhelník skladatel - interpret - posluchač, který už mnoho staletí působí radost a štěstí mnoha lidem a dává umění jako takovému smysl," podotkl Klánský, který minulý rok převzal za celoživotní dílo Cenu Antonína Dvořáka.

Kritika i posluchači si na jeho hře cení snoubení intenzivního citového prožitku s dokonalým ovládáním nástroje.