"Jeviště se promění v soudní síň, kde se odehrává přelíčení s pilotem, který se rozhodl jednat. Jeho rozhodnutí stálo život několik desítek pasažérů, ale zachránilo desítky tisíc lidí na stadionu, kam chtěl terorista stroj navést," řekl dnes ČTK režisér inscenace a ředitel Městských divadel pražských Ondřej Zajíc. Diváci se stanou porotou, která rozhodne o osudu obžalovaného.

Výsledky hlasování jsou na webu 

Interaktivní soudní drama podle režiséra slibuje unikátní zážitek. O tom, který ze dvou připravených konců hry uvidí, rozhodne publikum za použití hlasovacího zařízení. V inscenaci se objeví Milan Kačmarčík, Zbigniew Kalina, Tomáš Novotný, Jitka Smutná, Lukáš Jurek a Evellyn Pacoláková. Hra měla českou premiéru v polovině října v brněnské Redutě.
Hra už byla inscenována v řadě zemí v desítkách provedení. Výsledky hlasování těch, kteří ji viděli, jsou na webových stránkách www.terror.theater. "Městská divadla pražská se také do toho zapojí, takže i čeští diváci budou moci během repríz sledovat, zda byl obžalovaný shledán vinným, či nevinným," dodal Zajíc.

Hra se stala fenoménem 

Podle Zajíce jde o to potkat se s problémem terorismu, který bohužel nelze ignorovat. "Líbí se mi, že vznikla tato příležitost pro divadlo, kdy se tím můžeme zabývat a něco smysluplného k tomu říci. Asi lidi zavaluje bezmoc a hrůza, když o takových akcích neustále slyší a podvědomě se bojí. Je to chyba, protože to vytěsňují. Nelze se tvářit, že se nás problém terorismu netýká," dodal.
Po premiéře v roce 2015 v berlínském Deutsches Theater a frankfurtském Schauspielhausu se hra stala fenoménem v desítkách dalších evropských divadel. Hraje se například i v Japonsku. Divácký ohlas vzbudil i televizní film z produkce ARD. Ferdinand von Schirach patří k nejúspěšnějším německým autorům. Náměty pro svoje napínavé detektivní příběhy čerpá z vlastní právnické praxe.