Jeho zahájení se 21. srpna chopí fenomenální houslista Pavel Šporcl, charismatický dirigent Yan Pascal Tortelier a Česká filharmonie, v jejichž provedení zazní Dvořákova

8. symfonie „Anglická“ i díla Hectora Berlioze a Felixe-Mendelssohna Bartholdyho. O zakončení se pak 4. září postará společně se skvělým dirigentem Ionem Marinem a houslistkou Arabellou Steinbacherovou jeden z nejlepších orchestrů na světě (a na britské hudební scéně považovaný za předního průkopníka v oblasti vážné hudby) – Philharmonia Orchestra London.

Z dalších účinkujících se mohou posluchači těšit na mezinárodně uznávanou houslistku Janine Jansenovou, ruskou klavíristku ověnčenou řadou významných cen Annu Vinnitskou, ruskou sopranistku Olgu Trifonovou, francouzského violoncellistu Gautiera Capuçona, Bennewitzovo kvarteto či Emerson String Quartet, skvost mezi smyčcovými kvartety.

„Zdá se příznačné, že významný festival v hlavním městě České republiky nese jméno nejslavnějšího českého hudebního skladatele všech dob,“ uvedl Eugen Drucker, člen Emerson String Quartet. „Dvořák byl umělec, který se velmi ztotožňoval se svou rodnou zemí a jejími obyvateli, přestože ho jeho kariéra skladatele a dirigenta přivedla do Vídně, Londýna, New Yorku, a dokonce i na americký středozápad. Přiměl zbytek světa, aby vnímal etnické zdroje jeho četných skladeb a zesílil tak mezinárodní uznání jeho rodné země jako zdroje umělecké inspirace, která zaujímá čestné místo v západní hudební tradici. Myslím si, že volba tohoto jména napomůže zviditelnění festivalu,“ dodal.

Při přípravě festivalu kladli pořadatelé největší důraz na maximální spokojenost příchozích. „Na všechny jednotlivé koncerty se díváme optikou velmi kritického a náročného posluchače a hledáme možnosti, jak jeho nárokům vyhovět. Chceme, aby měl na koncertech maximální pohodlí, aby měl jistotu, že jsme tam především kvůli němu. A to jak v citlivě postaveném programu večera, tak i v samotném zázemí koncertní síně a přilehlých prostorách. Proto jsme se mimo jiné rozhodli, že programy budou na našich koncertech zdarma,“ sdělil intendant festivalu Vladimír Darjanin.

Druhý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha nabízí kromě sedmnácti koncertů i několik společenských akcí. Z větší části se odehrají ve Dvořákově síni Rudolfina. Více na www.dvorakovapraha.cz.