„Klip jsme natáčeli čtyři dny na jednom chorvatském ostrově. Jeho hlavní postavou je muž, který líčí příběhy čtyř lidí – německého dezertéra, jenž uprchl se svojí láskou, britského pilota, který vybombardoval vesnici, a když se do ní po válce vrátil, stal se představitelem pacifistického hnutí. Třetí příběh je o člověku, který ve třicátých letech objel celý svět na kole, a čtvrtý o ztroskotaném námořníkovi. Ke každému ze zmíněných příběhů jsme navíc natočili samostatný klip, který bude k vidění na webových stránkách,“ uvedl Michal Hrůza, do loňského léta člen a autor většiny hitů kapely Ready Kirken.

To je docela objevná věc, natočit k jednomu klipu čtyři „podklipy“…

Zpočátku jsme s tím nepočítali, ale nakonec jsme si řekli, že by bylo škoda nevyužít bohatého materiálu, který jsme v Chorvatsku pořídili.

Písnička Bílá velryba, která v těchto dnech zahajuje tažení českými rádii, je mimořádně vyvedená. Jak vlastně vznikla?

Docela náhodou, během loňského podzimního turné, které jsem už podnikl s novou kapelou. Na zvukové zkoušce před jedním z posledních koncertů celé šňůry v Pelhřimově začal náš klávesák Karel Heřman brnkat zajímavý motiv a jámu říkám – zahraj to ještě jednou, to je skvělé! On jej zahrál, pak k němu vymyslel refrén. Já jsem dodělal melodii zpěvu a text a společné dílo bylo na světě.

Je naprosto skvělé, že už nemusím psát písničky jenom já, jak tomu bylo dřív v Ready Kirken.

Změna kapely, kterou tvoří kromě Karla Heřmana kytarista a. m. almela, baskytarista Aleš Zenkl a bubeník David Landštof, byla pro vás v konečném důsledku pozitivní…

To se tak stává. Mrzí mě akorát jedna věc, se kterou – bohužel – nemůžu nic dělat, a tou je, že Ready Kirken pořád hrají moje skladby. Lidi, kteří nevědí, že jsme se rozešli, jdou na koncert a najednou zjistí, že ty známé písničky zpívá někdo jiný… Asi pak mají pocit, že se přišli podívat na Ready Kirken revival.

Jak daleko jste s přípravou desky, kterou singl Bílá velryba ohlašuje a která by měla vyjít na podzim?

Bude obsahovat dvanáct písní. Zatím jich máme hotových osm, z toho šest je natočených. Texty máme kompletní jenom dva, ty si nechávám na poslední chvíli. Spíš se teď zaměřujeme na hudbu.

Jako autor jste velice plodný. Podílel jste se i na vzniku písně Malá mořská víla z nové desky Anety Langerové, pro niž jste dříve napsal úspěšnou skladbu Voda živá. Co vás na Anetě zajímá?

Spousta věcí, strašně mě baví s ní tvořit. Taky je pravda, že spolupráce s ní mi hodně pomohla v době, kdy jsem se cítil hodně rozpolcený. Najednou jsem měl zase nějakou povinnost. Pak jsem si ale řekl – dost, musím začít dělat na své desce.

Chystáte se v souvislosti s její propagací ještě letos na turné?

Letos určitě ne. Předpokládám, že to bude na jaře příštího roku.