Kdysi jste hrál ve filmu Jsem nesmělý, ale léčím se. Jste stále nesmělý nebo už jste se vyléčil?

Pořád jsem nesmělý, ale hraní ve filmechměz nesmělosti poněkud vyléčilo. I dnes se mi přesto tu a tam přihodí, že mě někteří lidé nebo některá místa zaskočí. A tehdy mívám sklony k plachosti.

Podobáte se tedy svým postavám?

Mépostavy jsou mi velmi blízké, a proto nemám moc práce, abych se do nich vžil. Vždy se zakládaly na třech povahových vlastnostech – plachosti, roztržitosti a určité nezařaditelnosti do prostředí, ve kterém se postava pohybuje.

Jakou postavu hrajete ve filmu Faubourg 36?

Musím říct, že je to moc pěkná role. Hraju totiž postavu muže, který se nešťastně zamiloval, kdyžmubylo dvacet třicet let a kdy dirigoval orchestr v malémkabaretu na okraji Paříže. Žena, kterou miloval, ho opustila. Odešla s jiným a zemřela. On se tehdy uzavřel ve svém domě a po celou dobu z něj nevyšel. Jediným kontaktem s okolním světemmubylo jen jeho rádio s názvem TSF, a tak se tomu muži začalo říkat „pan TSF“. Jednoho dne o mnoho let později se dozví, že jistá mladá slečna se chce stát zpěvačkou a on zjistí, že je dcerou ženy, kterou tolik miloval. Vyhledá ji, aby jí předal šansony, které kdysi psával pro její matku.

Po televizním Robinsonovi Crusoe je to tedy vaše další vážná role. Znamená to konec Pierra Richarda jako komika?

Vůbec ne, na konci roku například začínám točit komedii s Claudií Cardinalovou.

Sám jste kdysi začínal v kabaretu. Nevracíte se tímto filmem tak trochu do těch dob?

Ano, trochu mi je ten film připomíná. Ovšem s tím rozdílem, že tentokrát nestojím na jevišti kabaretu, ale před pódiem jako dirigent a dění na jevišti vidím spíše jako divák než herec.

Ve filmu Faubourg 36 hrajete dirigenta, ve Velkém blondýnovi s černou botou jste hrál zase houslistu. Role hudebníků tedy máte zjevně rád…

Tak jako každý komik mám k hudbě vřelý vztah. Charliem Chaplinem počínaje, který si ke svým filmům i sám skládal hudbu. Navíc určitá a dost podstatná část humoru, který komik přináší pohybem a výrazem těla, spočívá v rytmu. Tak jako v hudbě.

Toužíte po roli, kterou byste si rád zahrál, ale dosud se vám nepoštěstilo?

Don Quijote.

Čtěte dále . . .