Uklízejí a dokončují poslední úpravy expozic. Stejně se chystají i na středočeských hradech a zámcích. „V současnosti navážíme mobiliář,“ sdělil Deníku Jarmil Špaček, majitel hradu Kokořín. Letos ovšem většina hradů a zámků neotevře až v neděli 1. dubna, ale již v sobotu 31. března.

Památky tak chtějí vyjít vstříc návštěvníkům. Pro návštěvníky navíc některé z nich připravují slavnostní zahájení. To proběhne například na hradě Křivoklát, který se nachází nedaleko Rakovníka. Program bude sestávat ze tří částí a jednou z nich bude otevření nové části expozice druhého okruhu nazvaného Chodba s kovadlinou.

Na Točníku zas na neděli chystají k zahájení sezony slavnost, v průběhu které hrad navštíví jako každý rok kat Mat. Některé památky však nic speciálního k zahájení sezony neplánují, návštěvníky však budou během roku lákat na bohatý kulturní program. „Nejbližší akcí, která na zámku proběhne, je Cukrářská pouť. Ta se uskuteční v květnu,“ řekla Monika Steklová ze zámku Kačina. „Na zámku máme bohatou nabídku kulturních programů. Během roku zde proběhne deset koncertů vážné hudby a v rámci zámeckých slavností zde vystoupí skupina Trabant či Vladimír Merta,“ potvrdil za zámek Březnice jeho kastelán Robert Barták.

Velice oblíbenými akcemi, které se na hradech a zámcích konají, jsou různé rytířské a šermířské slavnosti. Taková akce se uskuteční například v dubnu na hradě Točník. Zajímavý způsob pro svou propagaci a své zviditelnění zvolil hrad Žebrák. Rozesílá letáky s informacemi o sobě. Kromě zmíněných pamětihodností je možné navštívit také další, které sezonu zahájily už dřív. K těm patří například stálice mezi českými kulturními klenoty, Karlštejn. Ten má své brány otevřeny již od začátku března. Ve Středočeském kraji je také několik rozvalin hradů, které jsou volně přístupné po celý rok. Takovou zříceninou jsou například Říčany, které se nacházejí jižně nedaleko od Prahy.