Malování jsem se ale nikdy nevzdala pomohlo mi překonávat těžké okamžiky,“ říká sedmaosmdesátiletá dáma, která se olejomalbě a grafice věnuje od poloviny sedmdesátých let a ještě intenzivněji poté, co se definitivně rozloučila s divadlem. S úspěchem vystavuje doma i v zahraničí (např. ve Španělsku, Řecku, Brazílii, Japonsku či Polsku).

Obsáhlou výstavu uspořádala v roce 2010 v síních pražské Novoměstské radnice. O své malbě říká: „Svět mohl být jiný, než v jakém žijeme. Nemusel být třeba tak barevný, chudší na vůně i tvary. Máme velké štěstí a navíc dar fantazie. Přesto někdy tvary porušuji s vědomím relativity, ale světlo, které je přítomno, je přiznanou nadějí.“

Odejít z jeviště bylo těžké

Odejít z divadelního jeviště bylo pro někdejší členku první české scény těžké, ale rozhodla se pro to už kdysi, když prý viděla, jak z Národního divadla vytěsňují báječné staré herce, kteří toho ještě tolik uměli. „Tehdy jsem si usmyslela, že to nedopustím, že odejdu včas, sama. Myslím, že pětačtyřicet let u Národního divadla opravdu stačilo. Ale přiznám se, že jsem se na to připravovala dlouho, bylo to opravdu složité,“ sdělila Bohdanová, která poté účinkovala právě ve Viole a ještě v Činoherním klubu.

„Říkala jsem si moje milované malování, zase budeš mít příležitost mě ochraňovat. Věnuju se tak něčemu, co jsem měla celý život ráda. Navíc, když mám chřipku, můžu si lehnout. To s divadlem nešlo,“ vtipkovala herečka a malířka.

Výstava jejích obrazů s názvem Inspirace bude v Divadle Viola k vidění do 4. listopadu, vždy v pondělí až pátek od 9.30 do 19 a v sobotu od 14 do 19 hodin.