Divadelní prázdniny pomalu končí, jak jste si je užil?

Prázdniny byly letos oproti dřívějším celkem klidné, odpočinkové a ryze české. Do zahraničí vycestuji až v zimě. Většinou jsem tedy relaxoval na Vysočině a podobně.

Čtěte také: Na divadlo do lesa? Lidé vydrží i v dešti

Dokážete přes léto zcela vypnout a nemyslet na divadlo?

Já se od divadla v létě odprostím velice rychle, na hodně dlouho a nestojí mě to žádné úsilí. Nemám s tím sebemenší problém. Velice si volna považuji a plnými doušky si ho užívám. Jelikož si ale vážím i svojí práce, prázdniny potřebuji také k tomu, aby mě stále bavila.

Co vás čeká v nadcházející divadelní sezóně?

S Petrem Zelenkou začneme v říjnu v Dejvicích zkoušet jeho novou divadelní hru a Jitka Rudolfová připravuje svůj druhý film, do kterého se také zapojím. To je nejbližší práce, na kterou se velmi těším.

Sezóna začíná pro herce Dejvického divadla už několikátým rokem na Lesních slavnostech divadla v Řevnicích. Na programu máte už osmý ročník, jak se na něho těšíte?

Řevnice jsou dejvická klasika. Jsme na ně zkrátka zvyklí, je to signál, že se jde do práce. Letos se objevím v rolích, které mám obzvláště rád, takže si lesní divadlo užiji.

Kolik času věnujete zkoušení na tuto akci?

Každý rok se snažíme přivézt novou inscenaci, kterou diváci v Řevnicích ještě neviděli, většinou je to tedy představení, které mělo premiéru v minulé sezóně. Ale jsou i tituly, které se opakují, protože je o ně zájem. Nejde tudíž o žádné velké zkoušení nové hry, sejdeme se odpoledne na místě a zvolna si vše projdeme kvůli prostoru, rozdílnému zákulisí a tak dále. Je to dobrý trénink na sezónu.

A v jaké inscenaci vás návštěvníci lesního divadla letos uvidí?

Letos přivezeme se souborem dvakrát představení Ucpanej Systém, kde hraju neskutečného smolaře Boaba. Stanou se mu věci, které si lze jen stěží představit. A potom zahrajeme titul Dealer's Choice. V tomto Marberově textu ztvárňuji Mugsyho energického pokerového nadšence.

Jaké máte zkušenosti s vystupováním „v lese"? Převládají ve vás pozitivní, či spíše negativní emoce?

Je pěkné, že jste na jevišti a slyšíte ptáky, cvrčky, vítr… Hráli jsme párkrát i v dešti, diváci vytáhli deštníky a hrálo se dál, to všechno k tomu patří. V Dejvicích se nám tohle nestane. Ale když budu upřímný doma je doma.

Dejvické divadlo letos oslaví dvacet let svého fungování. Zapojí se také herci do oslav?

Je to tak, čekají nás oslavy dvacetiletého výročí, takže v nadcházející sezóně se kromě připravovaných premiér budou dít i akce jiného ražení. Budou u toho samozřejmě všichni z divadla. Co přesně chystáme, ale zatím neprozradím!

Václav Neužil

- Narodil se v roce 1979

- Po absolvování na JAMU hrál v brněnském divadle Polárka, v Mahenově činohře Národního divadla v Brně, Divadle v 7 a půl a v HaDivadle

- Od roku 2006 je členem souboru Dejvického divadla a hraje také v Činoherním klubu

- Hrál ve filmových snímcích Maharal, Strážce duší, Zoufalci a Muži v říji

- Diváci kabelové televize HBO ho mohli vidět v kultovním pořadu Na stojáka!

- V roce 2011 získal Cenu Thálie v oblasti činohra za roli Mugsyho ve hře Dealer's Choice

Michaela Rozšafná