„Pojali jsme to jako den otevřených dveří, budeme diváků provázet a ukazovat, co je nového. Herci zazpívají písně z našich inscenací, bude tady občerstvení,“ vyjmenoval ředitel divadla Petr Štědroň.

Problém jménem vstup

Divadelní scéna se dostala do špatné situace v roce 2014, kdy přišla o možnost využívat původní foyer, které patří vedlejšímu hotelu. Prostor byl totiž jediným možným přístupem do budovy. S pracemi se po menším zpoždění nakonec začalo vloni na podzim. Soubor tak musel opustit domovskou scénu. „Hostovali jsme ve Švandově divadle, v Komedii a také jezdili po zahraničních scénách,“ uvedl ředitel. 

Kombinace starého s moderním

Objekt mezitím prošel nejrozsáhlejší opravou za svou historii. Nejvýraznější novinkou je zastřešené atrium s galerií, ze kterého budou diváci vstupovat na balkon. „Snažili jsme se udržet krásu původního staroměstského dvorku. Dům se otvírá celou svou náručí k Anenskému náměstí a vtahuje diváky dovnitř. To jsme se pokusili využít,“ vysvětlil architekt projektu Marek Tichý.

Kromě atria se projekt zaměřil i na přestavbu kavárny, toalet či šatny. Proměnou prošel i samotný divadelní sál. Zvětšilo se pohodlí diváků díky atypickým sedadlům. Celkově sál přišel o sedm křesel, kapacita je nyní necelých 200 diváků. Architekti ponechali i barevné provedení sálu. Malba na stěnách využívá původní černou a šedou, které se objevují i v barvách sedaček.

Kromě moderních prvků například v podobě lesklých ploch se přestavba zaměřila i na uchování historických prvků. „Při opravách se odkryly kusy omítky pocházející z 16. století, které jsme zres-taurovali,“ doplnil radní pro kulturu Jan Wolf. Diváci se mohou těšit i na novou podobu ikonických zelených dveří. Při jejich restau-rování se totiž přišlo na to, že původně byly hnědé barvy. Celkově vyšla oprava na 50 milionů korun. Finance byly v režii magistrátu, budo-va je totiž v majetku města.

Opravu čeká také přilehlé Anenské náměstí. Projekt, který by mohl propuknout na jaře příštího roku, slibuje zasazení zeleně, novou dlažbu a omezení parkovacích míst.