Američtí Green Day vždycky patřili ke kapelám, které se nebály vyjadřovat k politickému dění. Zvláště na deskách American Idiot a 21th Century Breakdown ostře kritizovali dění v Americe i na celém světě. Je tomu už ale víc než deset let a dnes už své názory prozrazují spíše médiím nebo naživo. Ve své studiové tvorbě se politice tolik nevěnují.

Trumpa kritizovali v tisku i živě 

Ukázkou je poslední dvanácté studiové album nazvané Revolution Radio, jež vyšlo 7. října. Vzhledem k minulosti by se očekávalo, že se na něm budou obouvat do zvoleného Donalda Trumpa. Nestalo se.

Odpor projevili až živě. Hned 20. listopadu, nedlouho po jeho zvolení, na předávání American Music Award. Frontman Billie Joe Armstrong řval z pódia, že nechce Trumpa, Ku Klux Klan ani fašistické Spojené státy. Je úsměvné, že podle BBC vítězný kandidát amerických voleb v minulosti chválil jejich největší hit American Idiot. Novinkové album obsahuje dvanáct skladeb, které jsou tematicky roztříštěné – osobní i společenské.

Nezměnili svůj sound 

Výraz kapely je na něm zcela typický. Už přes dvacet let si tahle parta drží svou obvyklou tvář, a i když název desky může evokovat změnu, nedošlo k ní. Otázka je, zda už nenudí a nejsou příliš předvídatelní.

„Svět samozřejmě ztratil svoji kolektivní povahu… a já, Mike a Tré jsme také ztracené duše. Deska Revolution Radio se stane tím důvodem, aby se všechny ztracené duše daly dohromady… tančily spolu… zpívaly spolu… a především našly jedna druhou. Na tomto poselství byli a jsou Green Day od začátku založeni," okomentoval novou nahrávku frontman Billie Joe Armstrong.

Kapela získala pět ocenění Grammy 

S úspěchem u posluchačů se setkala eponymní pecka Revolution Radio a zejména druhý singl Bang Bang, který v upravené verzi zpropagovali právě na udílení hudebních cen kontroverzními výkřiky.

Kapela získala pět ocenění Grammy. V roce 2010 uvedla Broadway divadelní verzi alba American Idiot. Muzikál kritici nominovali na mnoho cen Tony, například pro nejlepší muzikál nebo nejlepší scénografii, a obecně obdržel pozitivní hodnocení. V roce 2015 se americká kapela dočkala uvedení do Rokenrolové síně slávy.

Co zahrají v Praze?

Green Day patří interpretům, kteří setlist příliš nemění. Dá se tedy očekávat, že předvedou podobnou show jako nedávno v italských městech, švýcarském Curychu, v Německu v Berlíně a Mannheimu. Koncert startují reprodukovanými Queeny, Ramones či melodií Ennia Morriconeho.

Hned v začátku vypálí dva nové singly. Poté naservírují publiku něco málo pod třicet skladeb napříč kariérou, přičemž největší hity jako American Idiot, Boulevard of Broken Dreams nebo Basket Case vloží mezi ty novější.

Čtěte také: Do Prahy se na začátku příštího roku vrátí slavní Green Day