Je zde kousek vašeho života isrdce. To jsou slova, jimiž zakladatelé Galerie Geosvět Jiří Ruml a Lubomír Thin děkují všem, kteří jim pomohli uvést do života sen. Sen omístě, kde krásu minerálů a zkamenělin ze všech kontinentů světa ocení odborníci ilaici. Expozice sídlící vLondýnské ulici zahajuje provoz právě vtěchto okamžicích.

Otevřeno je každý všední den od 10do 12hodin a od 14do 16hodin. Galerii nelze přehlédnout. Před vchodem do čp. 55vLondýnské ulici je zkamenělý les. Procházíme obchodem a ocitáme se vprostorách, kde promlouvají barvy, lesk, třpyt a také energie. Příběhy, které jim dávají podobu. Kameny, řekl by nezasvěcený. Jenže. Kdo neuvidí, nepochopí.

„Kameny sbírám od roku 1999,“ vypráví Jiří Ruml. Následovaly expedice,burzy, vroce 2004pak první prodejní výstava. „Najednou jsem zjistil, že už kameny nemám kde vystavit. Podobně je na tom iřada ostatních sběratelů. Je smutné, když nádherné exponáty vytahují zkrabic schovaných pod postelí. Říkal jsem si: Není to škoda? Atak vznikl nápad zřídit galerii,“říká.

Čtyři tisíce vzorků

Kameny člověka obklopují odnepaměti. Ausnadňují mu život. „Říkali jsme si, že oslovíme firmy, které využívají přírodu, například cementárny. Vždyť my sběratelé zachraňujeme kousek ztoho, co denně končí vdrtičce a mění se vcement. Chtěli jsme jim nabídnout část expozice, kde by se společnosti mohly prezentovat. Nepodařilo se,“ vzpomíná na složité shánění financí na provoz galerie Jiří Ruml. Atak pomohli přátelé.

Odhadované náklady na rekonstrukci prvního patra objektu se pohybovaly mezi pěti až sedmi miliony korun. „Příští rok snad zprovozníme i přízemí, kde by měl být také přednáškový sál. Do budoucna bychom chtěli vystavit asi deset tisíc vzorků. Nyní jich jsou čtyři tisíce,“ doplnil LubomírThin.

Reprezentativní sbírka je rozdělena na paleontologii a hlavní část věnovanou minerálům. Devadesát procentje zvlastních zdrojů. „Každý minerál je unikát a každému se líbí něco jiného. Expozice má hlavně estetický rozměr, je zajímavá, měla by se líbit,“ míní LubomírThin.

Najít vpřírodě ten správný kousek není snadné. Mnohé exponáty se ukrývají ve velkých hloubkách, ve starých dolech… „Pár sběratelů už má pomníček,“ připouštíRuml.

„Na zahraniční expedice jezdíme dvakrát do roka. Avracíme se znich tak otunu těžší,“ směje se. Představa, že ivelké nálezy nosí jejich objevitelé vkrosnách na zádech, je spíše úsměvná. Stačí se podívat na obrovské kusy kamene, které jsou kvidění hned na začátku výstavy. Ido zahraničí sexpedičním týmem míří technika: hydraulické zvedáky, lana, žebříky, vrtačky… Je-li nález skutečně obří, je nutné si na místě objednat další techniku. Transportem však práce nekončí. Kameny je třeba správně rozřezat, aby vynikla struktura a barvy, vyčistit, někdy brousit, leštit… Ztuny materiálu je nakonec jen několik kousků určených pro expozici.

Nové exponáty se ale někdy shánějí mnohem prozaičtější, ikdyž ne vždy jednodušší cestou. „Zavolal mi jeden známý, že ví očlověku zHarrachova. Má prý vgaráži divný modrý kámen.

Modrýkámen? VHarrachově? To bude fluorit, říkám si. Přijel jsem na místo, pán mě zavedl do ukoptěné garáže a se slovy „No, někde ho tu mám“ odhrnul mastné hadry. Pod nimi ležel kámen, který svou velikostí a kvalitou nemá včeských muzejních sbírkách obdoby. Před třiceti lety jej našel vmístním dole, kde pracoval,“ vzpomíná súsměvem na koupi fluorit  Jiří Ruml. Další možností, jak získat nové exponáty nebo se jen potěšit jejich krásou, jsou prodejníakce.

Velká prodejní výstava Geosvět 2008věnovaná minerálům, šperkům a fosiliím oslaví již pátý ročník. Od 22.do 25.února bude kvidění vSokole Vinohrady, Polská 1.Zúčastní se jí na 200vystavovatelů zČech izahraničí.