Co fotografie, to krásná žena. Kde jste k nim přišel?

Tak na ulici je rozhodně nechytám, to už by ani nešlo. Teď jsem třebas udělal konkurz na internetu na modelky, které by se účastnily zdarma. A zájem byl vcelku velký, takže si nestěžuji. Mám tak vlastně základnu pro další focení.

Fotíte akta, nebo ženskou krásu?

To není důležité, jestli je to akt, nebo něco jiného. Důležité je, zda na mě ta fotka nějak působí. U fotografií to musí být pocitová záležitost. Něco to musí v první řadě říci mně. A pak musím věřit, že to osloví i ty ostatní.

Kdy jste začal fotit?

Zhruba od čtvrté třídy.

Vám je 58 let. Ta to máte tak nějak padesát let focení.

To je pravda. To to utíká. Ale samozřejmě jsem nefotil pořád. Byly to takové výkyvy. Chvilku tomu člověk věnuje čas a energii, pak to zase opustí.

Jak dlouho se focení věnujete naplno?

Zhruba přes 10 let.

Fotografie je vaše živobytí. Nicméně živobytí nejsou výstavy, že?

To ne. Fotografuji různé akce. Firemní, interiéry, exteriéry.

A taky třeba svatby?

Přesně tak. Mnoho lidí si myslí, že fotiti svatbu je jednoduché. Jenže nafotiti svatbu dobře, to se musíte vyrovnat se všemi okolnostmi, které mohou nastat, počasí, světlo a jiné podmínky, kdy je člověk donucen k nějaké improvizaci. Úplně jednoduché to není.

I když nyní bydlíte v Zelenči, původně jste Pražák. Máte v Praze nějaká fotograficky oblíbená místa?

Úžasná je Malá strana. Absolutně bezkonkurenční zákoutí. A protože hodně fotím kytky, tak pak mám samozřejmě oblíbenou botanickou zahradu v Troji.

Jste ženatý. Takže pro manželku jsou květinky v pohodě, ale co ony ženy?

Klasická otázka.

Musel jste ji ale čekat.

Manželce to samozřejmě vadit nemůže, toleruje to. I když si občas vyslechnu nějakou připomínku, ale to když si sám naběhnu. Nejlepší je ale zůstat v klidu.

Výstava Čas lásky plamenný… v galerii pre v budově Pražské energetické v pražských Vršovicích nabízí fotografie, obrazy, kaligrafii, šperky, kov. Otevřena je v pracovní dny od 12 do 18 hodin. Vstup je zdarma. Výstava potrvá do 27. května.

Čtěte také: Bob, co maluje na lidská těla: To jde samo