Ten všechny živočichy přetvořil postprodukcí ve špekaté jedince dvakrát větší váhy. O víkendu jejich snímky odhalil při vernisáži na pražské Náplavce. Výstava bude na místě k vidění do soboty 28. listopadu.

Fotograf Dereck Hard vytvořil zbrusu novou sérii „we are FAT animals" ve stylu pop-art photography. Jde o cyklus šesti fotografií, které se snaží nevšední vizuální formou upozornit na obezitu u lidí.

V dnešní době jsou obrovským problémem přejídání, konzumace nezdravých potravin, obecně zaběhnutý nezdravý životní styl a další faktory, které vedou k obezitě především mladých lidí.

„Říká se, že standard týkající se kritérií krásné postavy určují aktuální trendy a masová média. Přitom příroda nám sama dokazuje, že zvířata ve volné přírodě se nepřežírají a obezita mezi nimi je naprostá anomálie," odkryl podstatu série autor Dereck Hard.

close Série fotografa Derecka Harda 'we are FAT animals' v Praze. zoom_in

Výstavu na Náplavce uvedl Jiří Rejfíř alias Jay Diesel, který se o zdravý životní styl dlouhodobě zajímá a sport je každodenní součástí jeho života. „Myslím, že je skvělé upozornit lidi na všeobecný problém s obezitou pomocí velkých fotografií tlustých zvířat," řekl při zahájení vernisáže.

A proč se Dereck Hard rozhodl všech šest velkoformátových fotografií představit zrovna na pražské Náplavce? „Pro umělce je klíčové, aby si práci jen tak netvořil do šuplíku. Na Náplavce se nejen moje práce, ale hlavně celé téma může dostat mezi opravdu velké množství lidí," prozradil Dereck, proč nechal své fotky zhlédnout každému, kdo půjde okolo.

A jejich reakce? Nejčastěji: „Takhle se přece divoký zvíře nemůže nikdy vyžrat!" Člověk ale bohužel ano.

Zvířata Derecka Harda

Koza domácí (Capra aegagrus hircus) je menší sudokopytník chovaný pro mléko a maso téměř po celém světě. Pro focení byla vybrána česká bílá koza jménem Ofélie, která váží 50 kilogramů. Obézní koza má na finální fotografii zhruba 120 kilogramů.

Tygr ussurijský (Panthera tigris altaica) je společně s tygrem indickým největší kočkovitou šelmou. Na snímku je vyfocena samice tygra jménem Tajga, její váha je 200 kilogramů. Obézní tygřice na snímku má po ztluštění hmotnost okolo 500 kilogramů.

close Obézní lama alpaka ze série fotografa Derecka Harda 'we are FAT animals'. zoom_in Lama alpaka (Lama pacos) je domestikovaný sudokopytník, pocházející z Jižní Ameriky (především Bolívie a Peru). Fotila se lama Jennifer o hmotnosti 50 kilogramů. Na výsledném snímku má okolo 120 kilogramů.

Velbloud dvouhrbý (Camelus bactrianus ferus) je sudokopytník, který je silně ohrožen vyhubením. Ve volné přírodě bychom jej mohli vidět ve střední a západní Asii. Na fotografii je dospělý samec jménem Merlin vážící 650 kilogramů. Velbloud na výsledné fotce váží přibližně 1300 kilogramů.

Kůň domácí (Equus caballus) je domestikovaný lichokopytník, vyskytující se po celém světě. Je chován pro sport, zemědělství a rekreaci, dříve především k přepravě. Na fotografii je Welsh pony typu C, kobyla Arkáda vážící 300 kilogramů. Po úpravách má cca 700 kilogramů.

Puma americká (Puma concolor) je kočkovitá šelma a největší zástupce malých koček. Vyskytuje se v Jižní i Severní Americe. Fotila se puma jménem Kelly, jejíž váha byla 40 kilogramů. Po úpravách váží asi 110 kilogramů.

Dereck Hard je pop-art & street / urban culture fotograf narozen v roce 1985 v Praze, kde žije a také tvoří. Je magistr umění v oboru tvůrčí fotografie na ITF (Institut tvůrčí fotografie) při Slezské univerzitě v Opavě. Vydává vizuální street magazín Excelent Bastards a zároveň je hlavní fotograf tohoto časopisu vycházejícího zdarma v tištěné a elektronické podobě (www.bstrds.cz).

Kromě focení do magazínu a komerční fotografie zaměřené na street / urban culture se věnuje zejména volné tvorbě (jedná se o ucelené série ve stylu pop - art photography s jasným konceptem). V roce 2010 vyhrál na Czech Press Photo cenu Canon Junior Awards v kategorii sport. Od května 2014 do května 2015 byl oficiálním ambassadorem firmy Canon.

Vydal několik samostatných publikací (například motivační urban foto publikaci Street Kids nebo světově první audiovizuální fotografický komiks Photoman!), měl celou řadu autorských i kolektivních výstav.