Zkoušet začal soubor a produkční tým v únoru letošního roku a premiéra je nachystána na polovinu května. Část zkoušení se odehrávala i ve středních Čechách ve Voděrádkách. Tam také tvůrci na pondělí 2. května nachystali předpremiéru Branického zázraku.

"Jsem písničkář za zenitem, kterému se ztrácí sláva a jeho životní spokojenost střídá strach z pomíjivosti," řekl ke své roli Tomáš Klus. "Do toho všeho se mi začnou ztrácet věci ze zahrady. Začnu to řešit, setkám se s komunitou bezdomovců a položím si základní otázku - kdo je šťastný, ten kdo má všechno nebo ten, kdo nemá nic? A skrze tuhle otázku dochází ke krásné katarzi a proměnu nešťastného člověka v někoho, kdo si uvědomuje, v čem je život krásný," dodal.

Svěrák připouští, že s divadelní režií v minulosti nepočítal. "Začal jsem psát nový scénář, a dlouho jsem nechtěl uvěřit tomu, že mi pod rukama nevzniká film, ale divadelní muzikál. Já divadlo nikdy nedělal. A kdo by měl složit všechny ty nové písně? Snad jedině Tomáš Klus by mohl," uvedl.

Klus během několika měsíců složil šestnáct písní. "Mým úkolem bylo scénář nezkazit. Nic lepšího jsem asi v životě neudělal. Snad proto, že jsem poprvé nepsal jenom o sobě," podotkl.

Mystický příběh z dnešního Braníka vypráví o písničkáři v krizi středního věku. Cítí, jak se vzdaluje své ženě a jak mu ubývá sil. Když mu zmizí i kolo z garáže, rozhodne se najít viníka. Dostane se až k místním bezdomovcům, v jejichž lesíku se údajně za úplňku zdají mocné sny. Stráví s nimi magickou noc, která přinese nečekané probuzení.

Svěrák v muzikálu spojuje prostředí bezdomovců a pozlátko popularity slavného zpěváka, dekorace z recyklovaných materiálů a výtvarné projekce. "Máme tendenci zavírat oči před realitou, pokud se nám nelíbí jako třeba bezdomovci. Přitom to bývá právě ona odmítaná a zapuzovaná část skutečnosti, která nám nastavuje to nejvěrnější zrcadlo," podotkl.

Režisér Svěrák zároveň natočil k muzikálu klip z prostředí u pražské magistrály, kde si lidé bez domova postavili svoje příbytky.