„Allenova Mocná Afrodíté je nesmírně zábavná a chytrá komedie, jejímiž hrdiny jsou vcelku obyčejní lidé s obyčejnými přáními a touhami. Do jejich života však fatálně vstoupí láska a náhoda. V tom Allenův text připomíná antické tragédie, přestože má naštěstí do tragiky hodně daleko. Naopak patří mezi nejoptimističtější, nejzábavnější a nejdojemnější díla tohoto amerického filmaře," řekl na dnešním setkání s novináři dramaturg Ladislav Stýblo.
Čtěte také: Divadlo Spektákl v sobotu uvede Márquezovu Kroniku ohlášené smrti
Ve hře se objevují odkazy na známá umělecká díla
Manželka hlavního hrdiny jednoho dne adoptuje chlapečka, který okolí oslňuje svým nadáním a schopnostmi. Když se však rozhodnou překročit pravidla a přes zákaz zjistit, kdo je jeho biologickou matkou, spustí se řetězec neuvěřitelných situací, které vyprovokují k akci dokonce i opravdový antický chór.
Podle Stýbla byl Allenův snímek z roku 1995 opakovaně v různých kategoriích nominován na řadu prestižních ocenění včetně těch za nejlepší scénář, film a režii. „Ani tady nechybí inteligentní, rafinovaný a kultivovaný, ale zároveň i dosti přímočarý humor, psychologicky propracované jednání postav a ironie, která se často projevuje prostřednictvím důmyslného zapojení citací a odkazů na dobře známá umělecká díla," dodal dramaturg. Například na Sofoklova Oidipa vladaře či Shawova slavná hra Pygmalión.
Čtěte také: Spolek Kašpar připravuje Lettsovo drama Srpen v zemi indiánů
Hra měla v Česku premiéru v roce 2003 v Disku
Dramaturg zároveň soudí, že podle této komedie může být překročení hranic a nabourání řádu za jistých okolností i prospěšné, pokud k němu dochází z čistých a nesobeckých pohnutek. „Podobně může někdy neplánovaná nevěra paradoxně upevnit uvadající manželství, protože umožní vidět partnera v novém světle," dodal. Českou premiéru měla divadelní verze tohoto filmu Božská Afrodíté v roce 2003 v pražském Disku. Po devíti letech ji nastudovali v Divadle na Vinohradech a o dva roky později v Chebu.