Když loni hudební promotér Borek Jiřík startoval první ročník Prague City Festivalu, měli ho mnozí za blázna. „Jednou se snad dopracujeme ke klasickému festivalu, na který člověk vyrazí na čtyři dny s batůžkem a stanem,“ snil po premiérovém ročníku, který se uskutečnil loni na holešovickém Výstavišti. Sám tehdy ale ještě nevěřil, že by už pro rok 2012 akce mohla být víc než jednodenní. Stalo se.
„Vícedenní festival jsme plánovali od začátku, nicméně nejprve jsme museli vyzkoušet parametry areálu. Tuto fázi máme za sebou. Navíc jsme letos měli ze strany kapel výrazně více poptávek, než je volných hracích slotů na jednodenní akci,“ vysvětluje dnes zakladatel Prague City Festivalu Borek Jiřík. Festival bude letos dvoudenní a počítá i se stanovým městečkem, které vyroste přímo v areálu Výstaviště.
„Pro zábavu všech jsme se navíc s Výstavištěm domluvili na zpřístupnění horské dráhy a ruského kola exkluzivně pro návštěvníky festivalu,“ slibuje dál Jiřík.
New Order byli velká výzva
Prague City Festival tak letos na první pohled vypadá jako dospělejší akce. A to doslova. Pozici headlinerů totiž po loňské kapele pro mladší publikum 30 Seconds To Mars budou tento rok zastávat potomci legendárních Joy Division, britští New Order.
„Přivézt New Order, kteří formovali hudební scénu, byla výzva,“ netají se radostí Jiřík. Ačkoli New Order hrají už bez baskytaristy Petera Hooka, zakládající členové, frontman Bernard Sumner a bubeník Stephen Morris, plus výborný materiál z osmdesátých let i z prvního desetiletí nového milénia reprezentovaný zejména deskou Get Ready (v devadesátých letech se New Order, pravda, nacházeli v tvůrčím útlumu) představují slušné lákadlo.
K New Order Prague City Festival hodlá přivézt i Blink 182, kteří měli dorazit do Prahy už loni, ale nakonec zrušili celé evropské turné. „Letos už přijedou, i kdybych si pro ně měl poslat letadlo s gorilou,“ usmívá se Jiřík.
Mezi další jména patří velšská post-hardcoreová kapela Lostprophets, američtí hard-rockeři Black Stone Cherry či britská nuraveová parta Hadouken!, která dorazila i loni. Za pozornost stojí i balkánský Shantel & Bucovina Club, bubenické trio Street Drum Corps nebo dvojice německých producentů předělávajících světové hity v latinském stylu: Señor Coconut.
Česká scéna: žádná konvence
Z domácích formací se pak pořadatelům podařilo dodržet loňský slib, že budou vozit kapely, které neobrážejí desítky festivalů za rok a pro posluchače jsou tak stále oživením v programu. Poprockoví Clou sice v posledních letech lehce vyčpěli, ale naopak electro duo až trio Cartonnage, které má na svědomí desku I’m Not Your Computer, jednu z nejpozoruhodnějších popových nahrávek na domácí scéně za poslední rok, a už pracuje na další, jsou stále osvěžující kapelou.
Festival tak letos bude žánrově bohatší, příznivci tvrdšího kytarového rocku si přijdou na své spíš 29. června, sobota 30. června pak zase bude více patřit taneční muzice, nové vlně a elektronickému retru. „Přijde nám zajímavé, mít různé dny odlišně žánrově zaměřené,“ říká Jiřík.
Soupiska navíc podle něho nemusí být konečná. „Původně jsme plánovali ohlásit již kompletní line-up, nicméně se vyskytla šance pozvat ještě pár dalších jmen, a tak zůstáváme v nadějném očekávání,“ říká zakladatel festivalu.
Sázavafest s obří taneční halou
Novinky ale plánuje i srpnový Sázavafest. Ten zatím největší hvězdy neohlásil, ale už teď je zřejmé, že akce, která se bude po loňském úspěšném ročníku znovu konat v Benešově, bude větší než v minulých ročnících.
Jedním z hlavních lákadel je obří taneční hala Dance Mania pro 5000 lidí. V areálu by to tak mělo každý den žít až do rána. Jedním z prvních oznámených DJů je Španěl Sak Noel, který loni vyšplhal na špici hitparád v Holandsku, Kanadě nebo Francii s hitem Loca People. Na YouTube jeho píseň zaznamenala více než 50 milionů zhlédnutí.
V taneční hale ale nemá jít jen o taneční hudbu. Kombinaci punku, rocku, metalu, reggae i elektronické muziky slibují muzikanti z velšské kapely Skindred. Mezi další slibná jména patří mexická rock latino kapela Molotov a slovenská pop-rocková zpěvačka, bývalá frontwoman kapely Peha, Katarína Knechtová.
Už dříve pak pořadatelé ohlásili kuriózní pokus o rekord: Sto zvířat zahrají na festivalu v průběhu tří dní celkem 100 písní ve třech žánrových blocích nazvaných Oldies, Janies a Čerstvees a v jednom akustickém bloku v Balbínce.
V Benešově se budou slavit také několikeré narozeniny. Mňága a Žďorp oslaví s několika gratulanty na scéně 25 let od založení, Michalu Vieweghovi pak bude 50. K této příležitosti na jedné z hlavních scén chystá program plný nejen autorského čtení. Zatímco přes den vše bude mít jeho performance především slavnostní charakter, večer se pak program oslav přesune do oblíbené Balbínky, kde bude pokračovat autorské čtení s hvězdičkou.
Prague City Festival na Výstavišti zatím slibuje tento line-up:
29. června
Blink 182, Lostprophets, Black Stone Cherry, Street Drum Corps, Clou, The Pooh
30. června
New Order, Hadouken, Senor Coconut, Shantel & Bucovina, Dubioza Kolektiv, Cartonnage
Vstupenky jsou zakoupení v síti Ticketportal od 1295 korun na oba dny festivalu a v omezeném množství jsou také k dispozici jednodenní vstupenky od 999 Kč.
Koná se první srpnový víkend 2. až 5. srpna v Benešově. Za předprodejních 900 Kč včetně poplatků se už nyní mohou fanoušci těšit nejen na domácích Sto zvířat, Mig 21, Nightwork a další, ale také na DJe Sak Noela, velšské Skindred, mexickou kapelu Molotov nebo Katarínu Knechtovou ze Slovenska.