"Materiál sahá od módních přehlídek přes dětskou pohádku až k filmům českých autorů o vietnamské minoritě," řekl ředitel přehlídky 4 + 4 dny Pavel Štorek. Dodal, že není jednoduché do této komunity vstoupit. "Jsou velmi opatrní, musí uvěřit, že nebudou zneužiti, že to nebude výsměch," uvedl.

Projekt se měl původně uskutečnit v holešovické tržnici, kde Vietnamci prodávají zboží, ale plánuje se tam rekonstrukce. Navíc by tamní prostředí bylo podle Štorka možná až příliš prvoplánové.

Mezinárodní divadelní festival Čtyři dny v pohybu se letos v Praze od 19. do 26. května uskuteční tradičně také v divadlech Archa a Ponec a vstoupí rovněž do budovy Národního zemědělského muzea. Většina projektů na Letné se týká multikulturnosti a migrace a patří k experimentálnějším.

"Když máme možnost cestovat, uvědomujeme si v kontextu celé Evropy, jak jsou Čechy a Praha lehce xenofobní, jak je to tady pořád ještě problém," vyjádřil Štorek svůj názor na tuzemskou kulturní situaci. V Praze mu také chybí multikulturní centrum. Za hranicemi, například v Berlíně, je podle něj přitom "komunitní život umělců a všech lidí" normální věcí.

"Řekli jsme si, že by bylo dobré začít provokovat, vytahovat věci, které jsou neviditelné… Rádi bychom to zde oživovali a vytvářeli nové prostředí. A budeme pokračovat," prohlásil Štorek. Umělecké projevy Vietnamců budou podle něj překvapením.

Na projektu se podílí sdružení mamapapa, Klub Hanoi a Centrum pro studium migrace i studenti filozofické fakulty Karlovy univerzity.

Program zaměřený na kulturu vietnamské menšiny se koná v rámci evropského kulturního projektu Constructions - Connextions.