Od této neděle 27. květnabuďte týden bystří a v pohotovosti. Aspoň vy, kteří se zajímáte o anglofonní hudbu a divadlo a o netradiční formy umění. Na jedenácti místech Malé Strany (Divadlo Na Prádle, A-Studio Rubín, Baráčnická Rychta, U Malého Glena, Divadlo Inspirace, Divadlo Nablízko a přilehlé okolí) se bude konat již 6. ročník festivalu okrajového umění Fringe Festival Praha. Během osmi dnů (27. 5. – 3. 6.), by se mělo odehrát 242 představení 45 inscenací v podání 41 souboru z 11 zemí. Těžký život umělce na okraji
Zkrátka opravdový festival s kořeny ve slavném edinburském Fringe Festivalu, který existuje již od roku 1947 a jehož je ten pražský jedním z mnoha „dětí“. Ve světě jich je oficiálně padesát šest. Kromě Velké Británie je najdeme v USA, Irsku, Španělsku, Francii, Itálii, Kanadě, Austrálii, na Novém Zélandu, v Jižní Koreji a dokonce i v Indii, Thajsku a Číně. Právě před pěti lety se k nim připojila i Praha, jež je zatím jediným městem ve střední Evropě, kde se takový festival pořádá. Pořadatelé na tyto festivaly zvou soubory, které se účastnily hlavního festivalu v Edinburghu, případně divadla a jedince jim umělecky spřízněné. Základ programu tak tvoří vesměs nezávislé anglofonní divadelní a hudební produkce (upozorňuji, že se hraje bez překladu).
Dobrodružství, ale v angličtině
Příští týden bude mít tedy pražský divák jedinečnou možnost seznámit se s nezávislým performančním uměním ze zemí, jejichž divadlo k nám často nezavítá. Nejvíce jich přijíždí z Británie, Kanady, Irska a USA, na programu jsou ale – vedle českých – i produkce z Venezuely, Rakouska, Austrálie nebo Indie. Své umění nabídnou jak již loňskými ročníky „protřelí“ hudebníci a performeři, tak zcela noví.
Malá ochutnávka
Mohu-li přece jen na někoho upozornit, pak na písničkářku Andi Neate. Přijíždí již počtvrté, a pokud máte rádi zpěvačky typu Rickie Lee Jones, P. J. Harvey nebo Ani DiFranco, nebudete litovat. Chcete-li něco divadelnějšího, pak festival nabízí kabaretní produkci jazzové zpěvačky Marie Tecce. A jste-li na současnou irskou poezii a hudbu, pak si jistě nenecháte ujít čtveřici Maverick Press nabízející vystoupení údajně toho nejlepšího, co se v Irsku děje.
A z oceněných činoherních produkcí vybírám aspoň tu, jejíž fotografie je na plakátu festivalu – beckettovskou komedii Blow This Popsicle Stand (Čert vem nanukový stánek) kanadské The Black Hand Theatre Company. Program festivalu najdete na www.praguefringe.com