„Vedle festivalu Praha žije hudbou budou organizátoři od května ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje Prahy pořádat sérii přednášek a panelových diskusí věnovaných tématu umění ve veřejném prostoru," uvedla Míkovcová.

Čtěte také: Pražští strážníci loni uložili pokuty za 68 milionů

Během jednoho dne nasbírali přes dva tisíce podpisů 

Vyhláška, která je v platnosti od března 2016, omezuje hraní na hlasité hudební nástroje a přidává místa, kde je produkce zakázaná. Kromě toho nařizuje, že na každém břehu Vltavy je možné hrát pouze omezenou dobu. Organizátoři festivalu rok bojují za její úpravu. Během jednoho festivalového dne nasbírali 2370 podpisů na petici, kterou podali na magistrát.

„Od podání petice jsme absolvovali několik jednání kontrolního výboru, účastnili jsme se diskuse nad průzkumem zkoumající spokojenost s vyhláškou mezi Pražany, občany České republiky, buskery a turisty a na základě mezinárodní rešerše úpravy buskingu v různých městech Evropy jsme připravili kompromisní návrh změn," sdělil ředitel festivalu Jan Gregar.

Připomínky se týkají také zakázaných zón 

Navrhované úpravy vyhlášky zahrnují například povolení malých zesilovačů a zrušení zákazu dechových a rytmických nástrojů. Připomínky se týkají také zakázaných zón. Více informací se nachází na www.prahazijehudbou.cz/zapojse/.

Pražská městská policie zaznamenala loni 215 přestupků pouličních umělců. Tzv. buskeři strážníkům na místě zaplatili 115 blokových pokut za celkem 25.050 korun. Busking povoluje městská vyhláška, její současné znění platí od loňského března. Poprvé bylo pouliční umění povoleno před více než dvěma lety. Umělci nejčastěji podle policie porušují vyhlášku tím, že hrají na místech, kde je to zakázáno. Přestupky pak často páchají také cizinci, kteří vyhlášku neznají.

Čtěte také: Strážníci v Praze loni řešili 215 přestupků pouličních umělců