Ředitelka festivalu Adriana Světlíková řekla, že festival má několik sekcí, do té hlavní přihlašují svá představení české domovské scény. Z nominací letos dramaturgická rada vybrala třeba publikem i kritikou oceňované představení Black Black Woods, inscenaci pro Rostislava Nováka mladšího a staršího v divadle Jatka 78 nebo projekt Skugga Baldur, představení podle románu islandského autora Sjóna, které propojuje českou a islandskou kulturní tradici a uvádí ho Studio Hrdinů.

Guide získala tři ceny 

Představení Guide choreografky Věry Ondrašíkové je inscenací o poznání, nalézání síly, odvahy a rozhodnosti, ale také o stárnutí. Hrají a tančí v ní Jaro Ondruš a herec Miloslav Mejzlík.

Guide získala tři ceny na loňské České taneční platformě. Na ní byla oceněna i inscenace Odtržení Viliama Dočolomanského a jeho souboru Farma v jeskyni, kterou také uvede nadcházející Malá inventura.

Středně velká scéna Praze chybí 

Mezinárodní soubor Farma v jeskyni má aktuálně rezidenci v centru DOX, které je jednou z letošních festivalových scén. Jak v úterý uvedla Adéla Foldynová z DOXu, přibližně za rok holešovické centrum současného umění otevře pod názvem DOX plus multifunkční sál pro přibližně 500 lidí pro prezentaci tanečních, divadelních i filmových představení a jako stálou scénu právě pro Farmu v jeskyni. Počtem diváků středně velká scéna Praze podle odborníků chybí, většina sálů, kde se podobné projekty odehrávají, má kapacitu kolem 200 diváků.

Festival dává prostor i nejmladším 

Další scénami Malé inventury budou Jatka 78, Alfred ve dvoře, Venuše ve Švehlovce, Divadlo Archa, Ponec, NoD, MeetFactory, Studio Hrdinů a La Fabrika. Program je na www.malainventura.cz.

Programová sekce pro nezávislé divadelní projekty se jmenuje Tažní ptáci a na festivalu je i prostor pro nejmladší - Nová krev na scéně. Program tradičně obohatí zahraniční produkce a důležitý je podle Světlíkové zmiňovaný networking a sdílení zážitků i zkušeností. Do Prahy letos přijede 80 hostů ze zahraniční i z českých regionů.

Čtěte také: V Praze se bude naposledy hrát kabaret Ovčáček čtveráček