Letošní 16. ročníku festivalu nabízí také doprovodný program, diskusní večery i pětidílný autorský projekt Horizont 8 reagující na historické události z let končících osmičkou.
"S těmi roky pracujeme prostřednictvím jejich současného vnímání, tedy ne s tím, co roky 1918, 1938, 1948 a 1968 znamenaly ve své době, ale jak je vnímáme dnes.

Akce na dvanácti scénách 

Díváme se na ně v době, kdy se ve střední Evropě komplet vyměňují elity, které o těchto rocích mluví. Na místo elit, které byly jakýmsi způsobem pokorné, přicházejí elity, které pracují s těmito výročími a jejich obsahem volněji, kreativněji a s mnohem menší mírou respektu," řekl ČTK autor projektu Horizont 8 Jiří Honzírek.
Akce festivalu budou na celkem 12 scénách pro současné divadlo, mezi něž patří například holešovické Studio Hrdinů, DOX či Alfred ve dvoře, ale i MeetFactory nebo Werichova vila. Centrem dění bude opět Studio Alta, v němž se uskuteční většina setkání, jichž se zúčastní 100 akreditovaných zahraničních i tuzemských hostů.

Nejen v hlavním městě 

Smyslem festivalu je představit co nejširší škálu podob nového divadla, projekty, které vznikly v průběhu roku 2017. Neomezuje se pouze na hlavní město, na podzim na přehlídku navazuje Malá inventura v Jičíně, Českých Budějovicích, Opavě a Jihlavě. Hlavním pořadatelem festivalu je kulturní nezisková organizace Nová síť, která letos slaví 15 let své činnosti. Podrobný program festivalu je na www.malainventura.cz.