Už v úterý večer jej předznamená jedna novinka: projekce filmu 8-ball režiséra Aku Louhimiese v pražském Cinestaru Anděl, na niž mají zájemci vstup zdarma a na které mohou vyhrát vstupenku na slavnostní zahájení festivalu. To se koná 20. března na témže místě s projekcemi dvou filmů.

Prvním je snímek Jima Jarmusche Přežili jen milenci, romance na upírské téma, s nímž si tvůrce filmů Mimo zákon, Noc na zemi a Tajuplný vlak zábavně pohrál. Druhým zahajovacím filmem je Walesa: člověk naděje, v němž se slavný polský filmař Andrzej Wajda vrací k osobnosti prvního demokratického prezidenta v Polsku. Film přijede osobně uvést hlavní protagonista Robert Wieckiewicz.

Mezi hosty přivítáme francouzského režiséra Sylvaina Chometa a herce Isaacha de Bankolé (Čokoláda, Sama v Africe). První uvede svůj nový film Attila Marcel a zúčastní se workshopu se zájemci, druhý nabídne v rámci své „pocty" mj. snímky Georgova matka a Chaos. Dalším významným hostem přehlídky bude finská herečka Kati Outinenová, kterou jsme viděli ve filmu Klauni a která přiveze na Febiofest svou novinku Láska, soudruhu!

V programu figurují mj. čtyři snímky nominované letos na Oscara: Jonzeho Ona, Paynova Nebraska, Mandela: Dlouhá cesta ke svobodě a režijní počin herce Ralpha Fiennese Vášeň mezi řádky. Tradiční 33člennou porotu, jež bude hodnotit soutěž debutů a druhých filmů Nová Evropa, povede Theodor Pištěk. Složení poroty, již tvoří každoročně dobrovolníci nejrůznějšího věku, se uzavírá v tyto dny.

Režijní debut Jiřího Mádla

Do soutěže filmů natočených na mobil a chytré telefony, jež je letošní novinkou, je zatím přihlášeno padesát příspěvků. Zvláštní uvedení čeká pětice filmů, mezi nimiž je i režijní debut Jiřího Mádla Pojedeme k moři a dokument Sametoví teroristé, který si odvezl diváckou cenu z právě skončeného Berlinale. Připravena je i hudební scéna v garážích Cinestaru, jež je znovu zdarma a kde vystoupí mj. Vladivojna La Chia a Fiha.