Film rozvíjí příběh první části této komedie, v níž si parta bohatých důchodců chtěla užít báječné stáří v indickém hotelu – bohužel ještě nedokončeném. Pokračování se v českých kinech objeví od 2. dubna.

Vítězný snímek Život v akvárku je příběhem matky a učitelky ve školce z Reykjavíku, která si musí přivydělávat jako prostitutka. Dramatické vyprávění podle poroty překvapilo čistotou a pravdivostí. Její členové v čele s herečkou Vlastou Chramostovou ocenili především silný příběh, který se diváka vnitřně dotkne, propracovaný scénář a herecké výkony.

Sedmatřicetiletý Zophoníasson uvedl, že jeho snímek před měsícem ovládl výroční ceny islandské filmové akademie, když proměnil všech 12 nominací. Snímek vznikl v koprodukci Islandu, Finska, Švédska a České republiky, minoritním producentem byla společnost Axman Production. Celkem už má na kontě 17 ocenění včetně zahraničních.

Na 22. ročníku Febiofestu bylo rozdáno pět Kristiánů za přínos světové kinematografii. Vedle Maddena je získali americká herečka Kim Novaková, francouzský režisér Jean-Jacques Annaud, herci Alan Rickman a Jeroen Krabbé. Novakovou, která se věnuje malbě, bude do 19. dubna připomínat v Zimním refektáři Strahovského kláštera výstava jejích pastelů inspirovaných impresionismem a surrealismem.

Chutné filmy

Letos poprvé organizátoři promítali kromě smíchovského multikina v CineStaru na Černém Mostě, o které byl velký zájem. Zcela nové publikum si našla sekce Febiofest Culinary Cinema uváděná ve spolupráci s Berlinale. Návštěvníci vybudované restaurace v barrandovském ateliéru po tři večery vychutnávali filmy s gastronomickou tematikou včetně exkluzivních večeří.

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest každoročně podporuje charitativně zaměřené společnosti. Letos to je Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny, kterému věnoval 21.440 korun.

Od 30. března bude festival pokračovat projekcemi vybraných snímků ve čtrnácti českých městech. Regionální ozvěny zahájí filmy Králova zahradnice s Kate Winsletovou v titulní roli a Pořád jsem to já v hlavní roli s Julianne Mooreovou. Naposledy se bude promítat ve Zlíně, kde ozvěny 17. dubna skončí.

Čtěte také: Hostem Febiofestu je italská herečka Alba Rohrwacherová