„Maurová převezme se slovenskou herečkou Emílií Vášáryovou a italským režisérem Markem Bellocchiem na slavnostním zahájení v Obecním domě cenu Kristián za přínos světové kinematografii," uvedl šéf programu Štefan Uhrík.

Stejné ocenění získá při zakončení britský scenárista Peter Morgan. Mullan bude oceněn v průběhu festivalu. Mezi padesáti zahraničními hosty bude i jeden z nejvýraznějších evropských herců současnosti Daniel Brühl.

Nově bude udělena cena Amnesty International Febiofest Award, jejímž prostřednictvím chtějí organizátoři upozornit na nespravedlivě vězněné umělce a novináře. V porotě zasedne herečka Martha Issová, ředitel Amnesty International ČR Mark Martin a dramaturg MFF Rotterdam Gertjan Zuilhof.

Pamětní medaile herecké legendě

close PAMĚTNÍ MEDAILE. Pro Rudolfa Hrušínského. zoom_in Febiofest společně s Českou mincovnou poctí v letošním roce ražbou pamětní medaile hereckou legendu Rudolfa Hrušínského. Naváže na loňskou poctu Karlu Fialovi, představiteli role Limonádového Joea. První dva vyražené exempláře získají Hrušínského synové Rudolf a Jan.

„Jako námět medaile posloužila Hrušínského bohatá filmová tvorba. Na rubové straně vymodeloval autor Martin Dašek filmový pás, v němž lze najít miniatury jednotlivých rolí. To celé je osvíceno dobovou promítačkou," komentoval to Lukáš Jokl z České mincovny.

Letošní novinkou je možnost zvolit osobnost, které se této pocty dostane v rámci příštího Febiofestu. Mezi nominovanými jsou Oldřich Nový a Vladimír Menšík.

Takzvané programové pocty festivalu představí několik filmů tvůrčích nebo hereckých osobností festivalu. Budou jimi herci Danielu Brühlovi, režisérům Janu Cvitkovičovi a Marku Bellocchiovi, herečce Carmen Maurové a scenáristovi a dramatikovi Peteru Morganovi.

Podpora seniorů zakoupením vstupenky

Předprodej v multikině CineStar Praha - Anděl začne ve středu 9. března ve 12 hodin a ve 14 hodin v CineStaru na Černém Mostě. Online předprodej na adresách www.febiofest.cz a www.cinestar.cz bude zahájen týž den minutu před půlnocí. Cena lístku je 89 korun v případě 3D projekcí 99 korun.

Zakoupením lístku za 129 korun lidé podpoří částkou 40 korun komunitní centrum pro seniory a jejich blízké Život 90. To je charitativním partnerem 23. ročníku, jeho cílem je mimo jiné umožnit seniorům žít plnohodnotný život tam, kde to mají rádi - doma.

Součástí festivalu je program Febiofest Music Fest, který se koná pro veřejnost zdarma od 18. do 24. března v prostorách garáží kina CineStar Praha - Anděl. Regionální ozvěny se od úterý 29. března do čtvrtka 21. dubna uskuteční ve čtrnácti městech.

Čtěte také: Febiofest nakonec uvede deset filmů s českou účastí